Дюлята е здравословен продукт, известен със своите лечебни свойства. Влияе благоприятно на кръвообращението, подобрява храносмилането и действа противовъзпалително. Често се използва за приготвяне на различни десерти и компоти.
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Д-р Олга Шарапова обяснява нейните полезни и рискови страни. https://kuban24.tv/item/ajva-chem-polezna-i-komu-nelzya
Плодът е твърд и кисел, нещо средно между круша и ябълка, но без тяхната сочност и сладост. В такъв случай защо ли е толкова популярен?
Още: Защо дюлята е най-добрият плод за борба с кашлицата?
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Свежо набраните дюли често са твърди и кисело-горчиви, яденето им просто не е лесно. Но варената, печена или задушена дюля става мека, нейният пектин се активира и това придава на ястието лека текстура на желе, подобно на печени ябълки.
Дюлята съдържа много пектин и витамини А, В, С, Е, К, както и желязо, мед, калий, калций, фосфор и аскорбинова киселина. В нея има повече желязо, отколкото в почти всички други плодове. Антиокислителите и калият нормализират кръвното налягане и сърдечната дейност.
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Благодарение на своите микроелементи и витамини, дюлята не само облекчава възпаленията и нормализира работата на стомашно-чревния тракт, но и като цяло подсилва имунната система. През студения сезон осигурява допълнителни витамини и елементи. Намалява кръвната захар, затова диабетиците биват съветвани да я добавят към диетата си.
Плодовете на дюлята съдържат и пектин, полизахарид със силни абсорбиращи свойства. Така той намалява холестерола, но по същата причина може да премахне и естествената полезна микрофлора на стомашно-чревния тракт - още една причина да не прекалявате с дюлята.
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Още: Този есенен плод е богат на витамини и предпазва от инфекции
Растителната слуз абсорбира лекарства, затова е добре да правите почивка от поне един час между таблетки и дюлята.
Пектинът също така успокоява възпаления от рода на раздразнено гърло. Ето защо можете дори да правите компреси от дюля – главното е да не прилагате дюлева слуз близо до очите си.
За да излекувате кожата и да облекчите болките в гърлото, можете да приготвите отвара. В малки количества сладкото от дюли или суровите плодове също могат да имат благоприятен ефект върху храносмилането и да лекуват възпаления. Дюлевият пектин и противоотровните вещества – адстрингенти, спомагат за стабилизиране на стомашно-чревния тракт, ако плодовете се готвят в съответствие с всички правила, при температура около 100 градуса.
Защо дюлята може да е вредна?
Още: Лекар разкри какво се случва с кръвното ви, когато ядете дюля
Дюлята се приготвя термично не само, за да стане сладка и мека, но и заради киселинността на плода. Съдържанието на аскорбинова киселина в нея е толкова високо, че носи потенциална опасност за зъбния емайл. Препоръчително е да изплакнете устата си с вода след ядене на дюля, за да премахнете излишната киселина от зъбите.
Семките съдържат амигдалин, който в големи количества е отровен. Някои „традиционни“ лечения позволяват накисване на семена от дюля за лечение на настинки - но в наши дни има по-ефективни лекарства, които не съдържат отрова. Затова първото правило при ядене на дюля е да изрежете семките.
Компот от дюли при лечение на кашлица
За приготвяне на лечебна напитка около килограм дюли се заливат с 2 литра вода и се варят до омекване. Към сместа се добавя захар на вкус - но за по-добър ефект и по-големи ползи захарта може да се замени с мед. Напитката се пие гореща, като чай, ако искате да се излекувате от кашлица.
За имунитет можете да я опитате под формата на коктейл, като я поднесете студена с кубчета лед, гарнирана с резен лимон и сок от лайм.
Освен това, яденето на печена дюля също е полезно за имунитета. Приготвянето й изисква минимум време. Първо почиствате плодовете от семките, пълните ги с мед, сини сливи и ядки. Печете ги във фурната 20 минути и сервирате поръсени с канела и пудра захар.
Внимание! Тази статия е предназначена само за даване на информация. Никога не се самолекувайте и винаги търсете медик-специалист!
---