Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как захарта и подсладителите могат да повлияят на мозъка ви?

21 март 2023, 13:44 часа

Вероятно сте чували някаква версия на тази история: Не яжте захар, тя е вредна за здравето ви. Действително, изследванията показват, че консумацията на твърде много сладки неща е свързана с различни проблеми с мозъка и тялото ни. Но "захарта" може да бъде под различни форми с различно потенциално въздействие върху здравето. 

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

КАКВО ВСЪЩНОСТ КАЗВАТ ИЗСЛЕДВАНИЯТА ЗА ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ЗАХАРТА И ЗДРАВЕТО НА МОЗЪКА?

Мозъкът ви е само около 2 % от теглото на тялото ви. Въпреки това той изразходва около 20 процента от общата ви енергия. По-голямата част от тази енергия е под формата на глюкоза. Следователно бихте си помислили, че повече захар е по-добре за здравето на мозъка. Въпреки това консумацията на повече добавена захар е свързана с по-лошо здраве на мозъка, включително повишен риск от развитие на болестта на Алцхаймер.

Внимавайте с тези храни – те разрушават мозъка

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

ДОБАВЕНИ ЗАХАРИ И ЕСТЕСТВЕНИ ЗАХАРИ В ХРАНИТЕ

Един от най-важните моменти в изследванията, свързани със здравето и консумацията на захар, е разликата между добавените захари и естествено съдържащите се в храните захари. Например има значителни разлики в това какво се случва, ако ядете боровинки или пиете газирана напитка с вкус на боровинки. Боровинката има повече фибри, антиоксиданти и естествени витамини и минерали. Това помага да се обясни защо най-убедителните асоциации между мозъчни състояния като депресия и деменция, и захарта са, когато я пием под формата на сладки напитки.

Неподозираните приложения на захарта

Разбира се, добавената захар може да приема различни форми. Има мед, кленов сироп, кокосова захар, нектар и т.н. Вероятно сте чували хората да възхваляват достойнствата на "естествената захар" като меда пред опасностите, които крие трапезната захар.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

В това има известна доза истина. Както медът, така и кленовият сироп имат малко по-нисък ефект върху кръвната захар от трапезната захар и всеки от тях съдържа витамини, минерали и антиоксиданти, които липсват в стандартната захар. И все пак това не отменя факта, че всички видове "натурални" захари са склонни да оказват значително въздействие върху кръвната захар, което, когато се извършва многократно, се смята за проблем, тъй като е свързано с риска от редица заболявания, включително мозъчни проблеми.

ПРЕПОРЪКИ, ПОДКРЕПЕНИ ОТ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Всичко това може да изглежда изключително сложно. Има ли добри варианти, когато става въпрос за получаване на сладко и същевременно за поддържане на здравето ни? За тази цел изследванията показват, че следните препоръки могат да бъдат добри общи насоки.

Захарта води до зависимост

Като цяло всички ще имаме полза от цялостното намаляване на добавените захари и от обучението на мозъка ни да бъде по-чувствителен към захарта чрез намаляване на общия прием. Консумацията на захар под формата на цели храни е по-добър вариант от всяка преработена храна, съдържаща захар, тъй като фибрите и другите хранителни вещества могат да помогнат за компенсиране на въздействието на захарта върху биологията ви.

Що се отнася до естествените захари, има малко данни, които сочат, че някои форми (например медът) могат да имат леко предимство пред трапезната захар, но, както е посочено по-горе, всяка форма на добавена захар трябва да се консумира умерено. Що се отнася до алтернативите на захарта, все още научаваме за потенциалните ефекти върху здравето (както добри, така и лоши), които могат да произтекат от консумацията им, но тези ефекти могат да действат по пътя на микробиома. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес