Хранителните добавки и витамините, добили популярност за „лечение” на черния дроб, не оказват никакво влияние върху състоянието на този орган и не могат да го предпазят от нищо.
Това заяви хепатоложката д-р Мария Арапова и тук посочи продукти, които могат да се приемат за поддържане на здравето на черния дроб. https://www.gazeta.ru/social/news/2022/12/13/19264285.shtml
За нормалното му функциониране са необходими определени витамини в достатъчни количества, които могат да бъдат получени чрез храната. Колкото до специални витамини и добавки, тях може да ги предпише единствено лекар и то само, ако пациентът няма възможност да коригира своя режим на хранене. Нещо повече: не бива да се забравя, че да се приемат специални витамини или хранителни добавки за черния дроб с цел превенция, това просто няма смисъл. В някои случаи даже причинява неоспорима вреда, защото много хранителни добавки са токсични за този орган.
Още: Кога е точният момент да се слага натриев бензоат на киселото зеле
Черният дроб се нуждае от следните витамини, които може да бъдат получени от храната:
— витамин А. Регулира производството на холестерол, помага за производството на жлъчка и ускорява регенерацията в клетките. Намира се в морковите, кореноплодните (грудкови) и листните зеленчуци, сушените и оранжевите плодове и зеленчуци;
— витамин Е. Подпомага регенерацията на клетките, регулира липидния метаболизъм и производството на полови хормони. Намира се в яйца, сирене, извара, покълнала пшеница, ленено семе, тиквено и соево масло;
— витамини от група B (B1, B2, B4, B6). Те участват в синтеза на протеини и мазнини, осигуряват метаболизма на въглехидратите, насърчават възстановяването на клетките след увреждане, включително възпалителни заболявания, и предотвратяват натрупването на мазнини в черния дроб. Срещат се в листни зеленчуци, ядки, трици, елда, яйца, мляко, извара, сметана, месо, моркови, зелен грах, бяло зеле и др.;
Още: Как да сме сигурни кога е готово киселото зеле
— витамин N. Участва в процесите на възстановяване на хепатоцитите, подобрява храненето на нервните клетки, предотвратява мастната дегенерация на черния дроб. Намира се в леща, зелена елда, кафяв ориз, ленени семена, червено месо, овесени ядки;
— витамин С. Повишава усвояването на витамините А и Е, намалява риска от развитие на мастна чернодробна болест и предотвратява разрушаването на чернодробните клетки. Съдържа се в цитрусови плодове, боровинки, шипки и кисело зеле.
По този начин пълноценното, балансирано меню, богато на растителни и животински протеини, витамини и минерали, е изключително важно за черния дроб. Допълнителни витаминни комплекси може да бъдат предписани от лекар, но не е необходимо да се приемат самостоятелно с цел профилактика.
Здравословни са всички видове зеле: бяло, китайско, савойско, брюкселско и броколи. Консумирането им се отразява особено благоприятно на черния дроб. Яденето на зеле предотвратява стагнацията на жлъчката и помага да се избегнат неприятни симптоми.
Още: Кои подправки са най-подходящи за кисело зеле
Зелето съдържа веществото сулфорафан, което има противоракови ефекти и помага за намаляване на хроничното възпаление.
Киселото зеле подпомага доброто храносмилане поради високото си съдържание на пробиотични бактерии. Освен това, е богато на витамин К2. За да се усвои по-добре, е желателно да бъде подправено с растително масло. Този продукт може да бъде вреден само, ако съдържа излишна сол. Затова и по принцип не се препоръчва за хора с хипертония и хронични бъбречни заболявания.
Излишъкът от сол ще задържи течност в тялото, а органичните киселини в продукта могат да раздразнят стомаха. Затова не е препоръчително да ядете зеле при язва и гастрит.
За да може зелето да запази максималното количество полезни свойства, настойчиво се препоръчва при приготвянето му да бъдат използвани лук, боровинки и зехтин. Лукът предпазва от настинка, зехтинът подобрява обмяната на веществата и състоянието на кръвоносните съдове, а боровинките действат противовъзпалително. Тези натурални добавки увеличават ползите от киселото зеле и му позволяват да издържи по-дълго.
Внимание! Тази статия е предназначена само за даване на информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---