Светли цветове
Трябва да се отделят от тъканите с тъмни и наситени цветове и да се перат отделно. Може да се комбинират с бели дрехи, тогава те трябва да се перат само при ниски температури (например за освежаване на кратко използвани дрехи). Някои съставки в праха за пране, особено оптичните избелители, могат да унищожат цвета - особено пастелните цветове избледняват след няколко изпирания.
Тъмни цветове
Винаги перете черните и тъмните цветове отделно. Можете да групирате дрехите в цветовете черно, тъмносиньо, много тъмно зелено, лилаво и кафяво (стига да не се боядисват). Черните тъкани обаче се перат най-добре отделно, така че при възможност ги отделяйте от останалото пране.
Бял цвят
Белите материи трябва да се перат отделно с прах за пране или паста за пране с оптичен избелител (това не е паста за измиване на ръцете или премахване на петна). Белите могат да се перат с пастелни цветове, но само при ниски температури и по-скоро без ензими (изсветляващите агенти унищожават пастелните цветове). Белите тъкани, изпрани с цветни дрехи, дори прах за цветни дрехи, бързо посивяват. Първо трябва да се перат белите тъкани, защото пералната машина остава с остатъци от багрила, боядисана или сива вода след пране на цветни дрехи.
Сортиране на дрехи преди пране
Естествените влакна включват: памук, коприна, юта, коноп, кокос, лен, сизал, вълна. Вискозата се произвежда от целулоза чрез химически средства.
Синтетичните влакна включват: полиакрил, полиамид, полиестер, полипропилен, спандекс (ликра, еластан).
Колкото по-деликатна е тъканта, толкова по-важно е да изберете правилната температура и перилен препарат. Това важи и за смесените влакна - етикетът информира за състава на материята. Издръжливите или тежки материи могат да повредят деликатните тъкани чрез триене, така че ги перете отделно.
Сортиране на дрехи според температура на пране
Въпреки че памукът може да се пере при температура от 60°C и по-висока, понякога производителят посочва температура, която е много по-ниска. Следвайте този съвет, тъй като дрехата може да съдържа деликатни конци, щампи, боя или пришити декорации, които ще се повредят при по-високи температури.
Покривки, памучни и ленени салфетки могат да се перат при 60°C – 95°C. Въпреки това си струва да изберете по-ниска температура в този диапазон, за да удължите живота на тъканта. Препоръките за чист ленен плат са много различни, така че следвайте информацията на етикета.
Много мръсни и оцветени материи трябва да се перат със силен прах за пране. Повишаването на предложената температура на пране може да доведе до необратимо свиване на материята или силно боядисване.
Ако температурата на пране е твърде ниска, ефективността на перилния препарат ще бъде нарушена. Понякога изпраното по този начин бельо изглежда чисто, но мазнината и „миризмите“ не са изчезнали от повърхността му. Температура от 40°C и по-силен препарат обикновено са достатъчни за отстраняването им. Белите тъкани, изпрани при твърде ниски температури, бързо посивяват.