Като най-висшето военно звание в Република България званието генерал не се постига лесно. Военните звания се определят от служебното положение, заслугите, подготовката, прослуженото време. Колко време и какво ще ви е нужно, ако искате да носите гордо званието генерал, разберете от статията.
Как се става генерал?
Званието генерал замества през 2000 година по-старото и използвано у нас звание „армейски генерал“. Заместването е извършено с изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Званието намира приложение във военновъздушните и сухопътните сили, докато във флота негов еквивалент е званието адмирал.
В България първоначално военните звания били наследени от старата българска държава и от прабългарския език, а по-късно в годините на турското робство и до Освобождението – се употребявала византийската система на военни чинове. След като извоювала свободата си, България възприема западноевропейската система военни звания, но в онези години и дори по време на Сръбско-българската война генерал у нас все още сме нямали, поради което и самата война остава известна като война на капитаните срещу генералите.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Първият български генерал е Рачо Петров, който до получаването на званието генерал бил капитан. И ако в началото на прехода генералски звезди гордо носели стотици, то към днешна дата генералите у нас са 37. Около пет пъти е намалял броят на в България за последните години, което категорично показва, че с времето да станеш генерал става по-трудно, а не по-лесно. Цифрата обаче далеч не се оказва малка. Бърза проверка онлайн сочи, че САЩ, които са многократно по-големи и многолюдни от малката ни държава, имат едва около 40-50 генерала към настоящия момент.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Знаете ли кой е генерал Георги Вазов?
Да се върнем на въпроса как се става генерал. Званието се е дава на висши командири, заемащи позиция непосредствено под върховния главнокомандващ на въоръжените сили. В Третото Българско царство званието се наричало „пълен генерал“, а произходът му бил свързан с капитан-генералите във Средновековна Франция. Званието генерал днес се присвоява с указ на Президента на Република България и изисква определени заслуги, прослужено време, опит и умения. Ако се питате как се става генерал, следва да знаете, че ви предстои дълъг път и стълбица за изкачване и че трябва да минете през редица други звания, преди да достигнете най-високото. Имайте предвид, че може да ви отнеме цял живот да се борите да станете генерал и въпреки това да не получите званието.
Известни генерали в България
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Освен въпросът как се става генерал вероятно сте любопитни да научите и кои са сред най-известните български генерали. Като започнем от княз Александър Батемберг, носил титлата пълен генерал, преминем през Данаил Николаев, Стефан Тошев, Димитър Гешов, Пантелей Киселов, Стилян Ковачев и други или общо 19 българи със званието генерал за периода 1897–1944 година, и достигнем до съвремието, където сред имената на известните генерали са: Йордан Мутафчиев, Любен Петров, Михо Михов, Никола Колев, Симеон Симеонов, Андрей Боцев, Емил Ефтимов и други.