Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се празнувала Коледа през годините в България?

25 декември 2024, 06:45 часа

Времето променя всичко – и делниците, и празниците. От някогашните тържества в училище със стихчета и размяна на подаръци е останал само спомен. Днес децата посрещат Коледа на пищни вечери, в хотелска обстановка и дори зад граница – на някоя топла дестинация с родителите си. Как се празнувала Коледа през годините в България и какво съхранихме от духа на Коледа?

Тази коледна украса има голяма сила – това е начинът да си осигурите щастие през 2025

Коледа през годините

Коледа е сред първите големи християнски зимни празници, които българите отбелязват. Когато обсъждаме как се е празнувала Коледа през годините в България, редно е да разделим времето образно на 3 големи периода – от приемането на Християнството до турското робство, от Освобождението до комунистическия режим и по време на режима.

1. Коледа до Османското иго

Празникът е почитан и отбелязван у нас от приемането на Християнството до 1944 година. Падането на страната ни под Османското владичество и насилието да се приеме „праведната вяра“, насилственото помехаменданчване естествено води до промяна и в празниците на българите. Коледа е зачеркната от календара като християнски празник, но отбелязването ѝ от българското население продължава, макар да е тайно и неофициално с посещение на църквичка и празнична трапеза с обредни ястия така, както традицията повелява.

2. Коледа след Освобождението до социалистическия режим

След извоюване на бленуваната свобода Коледа се отбелязва у нас тържествено – с празнични програми, украсени домове, улици и площади, с песните на коледарите, огласящи с пожеланията си здраве, благодат, плодородие дворовете из селцата и градчетата. Първата елха у нас е украсена именно по това време, като се счита, че традицията за украсяване на елха е свързана с руските традиции в това отношение и неминуемо е привнесена и повлияна от руските войни в България по време на Освободителната война. Честванията са пищни до 1944 година, когато новата политическа обстановка и новата власт променя всичко.

Inserted Image

3. Коледа през социализма

Независимо дали ще го наречем социализъм или комунизъм Коледа става забранена дума по време на този режим. Църквите и църковните празници са недолюбвани, като на Коледа и Дядо Коледа бързо са намерени заместители – Нова година и Дядо Мраз, типични и характерни за Русия.

Откъде идва образът на Дядо Мраз?

Кога отново празнуваме Коледа в България

Годината е 1960-та, а Д. Осинин – писател, приближен до силните на деня, дръзва да поиска от Тодор Живков да се празнува отново Коледа, макар да е като народен празник, а не като Рождество Христово, тоест не като църковен.

След странно „проучване“ учените обаче излезнали със становище, че християнски празник като Коледа, която всъщност е Рождество Христово в атеистичната НРБ не може да се чества. Те сочели коледуването не като народен обичай, свързан с традициите и корените ни, с пожеланието за здраве и плодородие. На дневен ред било създаването на нови традиции и обичаи, които да са одобрени от режима и далеч от вярата и религията. Цялата тази меко казано нелепа история продължава до 1990 година, след което Коледа отново се чества официално и като народен, и като християнски празник. Отново се говори за Рождество Христово, за тихата и свята нощ, за църковни ритуали и традиции, за тайнството на Коледа и магията ѝ.

Как се пише писмо до Дядо Коледа?

В началото, когато Коледа е възстановена като празник, тя се чества почти заедно с Нова година, а под елхата се появяват подаръци и от двамата червендалести старци – Дядо Коледа и Дядо Мраз. Двойни подаръци? Едва ли има дете, на което да не се нрави този факт.

С течение на годините Дядо Мраз бива забравен, белобрадият старец с шейната с подаръци остава Дядо Коледа.

Защо НЕ трябва да носите червено тази Нова година?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес