Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се прави съживяване на бенджамина през зимата

15 януари 2025, 20:00 часа

Фикус бенджамин израства като 20-метрово дърво с мощни корени и широка корона. Но само в Австралия и Азия. Ние познаваме одомашените сортове, които се пригаждат към апартаментни условия, но понякога изненадват с ръст до тавана. Бенджамин се гледа лесно, не иска специален режим, боледува рядко, но се случва беда - да му окапят листата.

Защо падат листата на бенджамина?

Главните причини за загуба на листата са: недостатъчна светлина, недостиг на влага или обратното - прекалено обилно поливане, разполагане на саксията на пътя на течение, поява на болести или вредители.

Каквото и лошо да се случи с бенджамин, той реагира с окапване на листата. За да се справите, припомнете си как точно се гледа този фикус и намерете своя пропуск. Проблемът с окапването ще се реши или с корекция на грижите, или с лечение на растението от вредители и болести.

Защо пожълтяват листата на растението?

Листата на фикуса понякога не опадат, а само пожълтяват. Причините са същите, но изразени в слаба степен. Това е първият етап. Ако проблемът продължи, листата ще опадат.

Често се случва фикусът да линее, защото не си харесва мястото. Сменете го с по-удачно разположение - да е на светла, но не концентрирана светлина, да е закътан и да е близо до човешко присъствие.

Още: Как да запазите коледна звезда жива до празниците и след това

Колко често се полива?

Типична грешка на начинаещите стопани е преполиване на фикуса. Те се престарават или пък саксията няма проходим дренаж в основата си. Фикусът бенджамин иска умерено поливане. Да не се допуска нито пресушаване, нито преовлажняване. При недостатъчна влажност листата пожълтяват и ако проблемът продължи - стремително падат.

При застой на влага в саксията загниват корените. За да му го спестим, да изливаме излишната вода от чинийката около 30 минути след поливането.

Как изглежда един преполят фикус?

Още: Научете защо падат листата на бенджамина – не допускайте тази грешка

Признаци на прекалено поливане са:

  • Редовно опадане на листа, особено от долните части на растението. Интензивността на опадане не е висока, което може да заблуди;
  • Жълти по края листа. Пожълтяването прогресира постепенно, с бавни темпове, което също е заблуждаващо;
  • Гниене на корените. Ако корените са напълно скрити в почвата, разгледайте стъблото на границата с почвата. Ако откриете бял налеп или мръсно сиви отлагания, това е признак за преобилно поливане и започнало гниене;
  • Образуване на мокрещи кафяви петна в края на листата или капки от обратната им страна. Капките се образуват от сок, който избива от клетките, препълнени с течност;
  • При пресаждане разгледайте корените. Ако те са кафяви и меки, а пръстта мирише неприятно като тиня или блато, имаме категоричен признак за преполиване.

Съживяване на бенджамин през зимата

Когато нашият бенджамин е в лошо състояние, може да пробваме следното:

Още: Какви грижи се полагат за бенджамина и как да си го засадите

  • Проверяваме корените. За целта трябва да изкараме растението от саксията и да оценим външния вид и миризмата на корените и на пръстта. Ако са подгизнали, мухлясали и меки, следва да ги подсушим, да изрежем изгнилите части и да сменим пръстта със суха.
  • Подменяме пръстта. Ако сме сигурни, че корените са мокри, но проблемът е скорошен, не изваждаме растението, а само заместваме част от почвата. Изгребваме горния слой (колкото е възможно) и заместваме със суха почва, без тор.
  • Създаваме благоприятни условия: по-често му правим водна мъгла, той обича влажен въздух; удължаваме деня му с фитолампи, осигуряваме му равномерна температура.

В края на март пресадете фикуса. Купете му специална почва за фикуси и натопете корените в разтвор на биофунгицид за няколко часа. След пресаждането проведете санитарно подкастряне. Две седмици след пресаждането подхранете с тор и увеличете осветлението.

Има и друга версия за лошото състояние на нашия бенджамин - пресъхване, недостатъчна влага. Това лесно се разбира при разтриване на част от почвата между пръстите. При дълбоко засушаване не стига обикновено поливане. Необходимо е следното:

Още: Пресаждането на кактус е лесно и просто, ако знаете кога и как да го направите

  • Потопяваме цялата саксия в топла вода. Оставяме да се оцеди и изваждаме растението.
  • Преместваме фикуса в по-голяма саксия, като отстрани добавяме градинска почва, торф и пясък в равни части. Тази смес по-добре удържа влагата.
  • След преместването подрязваме короната до жива тъкан. Прекратяваме поливането за седмица, но през цялото време пръскаме короната с пулверизатор.
  • Ако фикусът е твърде сериозно пострадал, отрежете го до здрава дървесина и го укоренете отново.

Лятото бенджаминът се подхранва през 15 дни, зимата - през 45 дни. Използва се тор за декоративно-листни растения или специално за фикуси. Има специални наименования. На етикета е написано изрично, че торът е за фикус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес