Сиренето и млечните продукти като цяло са неизменна част от сръбската кухня. В Сърбия трудно ще откриете вегетарианци и вегани, тъй като и месото, и млечните продукти са сред най-консумираните в страната, като в Сърбия на месото са отредени цели 80% от чинията, а само 20% са за гарнитурата, която обикновено е от зеленчуци. И това съвсем не ни учудва, тъй като са толкова вкусни, че няма как да не се превърнат в любимите ви, ако ги опитате.
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Млечните продукти до такава степен са залегнали в типичните и традиционни за сърбите ястия, че те дори ги използват за скарата си – рецептата за популярната сръбска плескавица често изисква използване на кашкавал или крема сирене, в ущипците, приготвяни в тази балканска страна, присъства пушеният кашкавал, а сръбският каймак е сред сирената, които са на особена почит в тази страна.
Тази стара рецепта за сирене се предава от поколение на поколение
В Сърбия се приготвя и предлага разнообразие от ферментирали млечни продукти, а страната се слави с производството на най-скъпото сирене в света, наречено Pule, което се прави от магарешко мляко при това от специална порода магарета. Цената му не е достъпна за всеки, тя безсрамно надвишава 2000 лв. за килограм, но вкусът е такъв, че си струва всяка стотинка от сумата. Популярни в Балканската страна са и т.нар. „бели“ сирена, направени от краве, овче и козе мляко, както и сирената, овкусени с подправки, но безспорно водещо си остава сиренето, наречено сръбски каймак.
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Сръбски каймак
Преди да ви разкрием тайната на това уникално сирене и как се прави сръбски каймак, държим да ви разкажем за ястието. Така, като киселото мляко е емблема на страната ни, а изварата е част от традицията и културата на балканските страни, така и сиренето е сред най-характерните за Сърбия ястия, а сръбският каймак е именно сирене.
Сръбският каймак се отличава с висока масленост, прилича почти на масло, тъй като се приготвя от сметана с високо съдържание на мазнини. Сръбският каймак също е ферментирал продукт, за чието приготвяне ви е нужно търпение, съчетано с опит, познания и умения.
Как се прави домашно сирене – рецептата, която трябва да си запишете
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Как се прави сръбски каймак?
Ако ще правите млад каймак, който прилича на сметана, не се нуждаете особено от време и способности, тъй като технологията е по-простичка, но зрелият каймак изисква търпение. Това са стъпките, които трябва да изминете, ако се вълнувате как се прави сръбския каймак по оригинална рецепта и ако искате да спазите технологията.
1. Първо трябва да сварите млякото, което съвсем естествено трябва да е домашно и с висока масленост, а не евтин имитиращ продукт, ако искате да ви се получи рецептата.
2. Оставете свареното мляко да се охлади.
3. Отстранете крем-филмът, поставете го в глинени съдове и ги приберете на топло, без да разбърквате, за да ферментира.
4. Каймакът често се подсолява, макар да е възможно да се поднесе и безсолен.
5. Често популярният сръбски каймак се маже върху препечени филийки хляб, които са подходящи за богати му и мазен вкус, нуждаещ се определено от нещо тестено. И тъй като напомня на масло, този сръбски каймак е добра компания на хляба. Може да поднесете и като сос към много ястия. Днес на сръбския каймак се гледа и като на една от най-популярните и консумирани в страната разядки. Използва се и като съставка към редица ястия, с добавени подправки и замразен на кубчета във формичките за лед, този каймак става идеална част от сръбската скара и по-специално от пържолите.
Ако ще приготвяте сръбски каймак, имайте предвид, че трябва да почерпите опит не от Източна Сърбия, от други краища на страната, тъй като в източните части каймакът е непознато и непопулярно ястие.
Важно е да се знае, че идеалният цвят на каймака е бяло-жълт, както и че за да постигнете и този идеален цвят и идеалния вкус е от ключово значение да използвате качествено мляко, а не имитиращ продукт. Недостатъчната масленост или млечно съдържание на изходния продукт ще превърнат сръбския каймак в нещо друго, далеч от това вкусно сирене.
Пресният сръбски каймак се сервира най-често с хляб, използва се като подправка на свинското месо, а сръбският каймак, който е ферментирал, има по-силен вкус, жълт цвят и се използва за сладкиши, както и за сръбския специалитет, наречен gibanica.