Традиционната за балканските народи ракия е и национална напитка за страната ни. Сочена от старите българи като лек и цяр за много болести – от настинка през зъбобол до болно гърло, за ракията се носят легенди. У нас най-популярни са сливовата и гроздовата ракии, но високоалкохолната напитка може да се приготви от богато разнообразие от плодове, както и от вино. Като готов ферментирал материал виното е сочено като едно от най-добрите решения за производство на ракия.
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Старите майстори споделят, че една от най-качествените, ароматни и добри ракии, които са варили, е именно тази от вино.Това обаче е валидно, ако и виното е качествено. Вина, които са вкиснати или имат неприятен вкус и аромат, не позволяват варенето на качествена ракия и водят до нежелан краен резултат. Ракията, сварена от кисело вино например, има нежелани кисели нотки, които не я правят предпочитана и консумирана с удоволствие.
Тоест на варенето на ракия от вино не трябва да се гледа като на начин да се освободим от вино, което не е добро и не става за консумация. Както е важно качеството на плодовете, от които се вари ракията и е важно да бъдат отделени тези с плесен или развалените, така и качеството на виното, от което се вари ракия, е от ключово значение за качеството на огнената течност, а за да стане тя добра, има много тънкости как се прави ракия от вино, които трябва да се знаят.
Как се приготвя перфектната греяна ракия?
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа
Как се прави ракия от вино?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
По въпроса как се прави ракия от вино битуват митове и неверни твърдения, следването на които ще ви попречи да се насладите на качествена ракия от вино. Най-разпространените сред тези митове са:
- Виното трябва да е бистро
Всъщност е вярно точно обратното – от мътното вино става най-добрата ракия. Ароматът на плодове, дрождите и месестите части от плодове, които съдържа мътното вино, няма да причинят загаряне на ракията, а ще допринесат за високото ѝ качество. Ако вярвате на мита и чакате да се забистри виното, ще се натрупа метанол, който вероятно знаете, че е опасен за здравето.
Още: Какво е регресия и опасна ли е
Още: Какво се прави на Коледа за късмет?
Митът, че забистреното вино означава, че ферментацията е приключила, е именно това – мит. Дори в избистреното вино може да има още неферментирала захар. Не може от избистрянето да съдим, че ферментацията е приключила, тя може да е спряла заради студа. Ето защо онова, на което можем и трябва да вярваме, е не на субективната преценка и избистрено ли е виното, а на показанията на захаромера.
- Ако виното се вкисели, винаги може да го направиш на ракия, за да „не става зян“
- Този мит е довел до не една кисела ракия. Киселото вино пестеливите могат да направят на оцет, но за ракията трябва качествено вино, а не такова, което е вкиснато. Ако държите на превъзходното качество на ракията, дори ще се насочите към вино, направено специално, за да бъде преварено на ракия. От висококачествени винени дестилати, отлежавали достатъчно и при специални условия – например първоначално в дъбови бъчви, а по-късно в иноксови съдове, за да се съхранят ракиените тонове, се получава най-добрата ракия.
- Направата на ракия от вино е лесна работа
Така считат неопитните. Старите майстори на ракия обаче знаят, че тънкостите и правилата са повече, отколкото ако варите ракия от плодове. Вторичната ферментация на джибрите, след като се извади виното, трябва да се подчинява на много правила и много точно да се следят захарност и температура. Захарният разтвор трябва да не бъде с повече от 22% захарност и да е с температура 40-50 градуса, за да се затоплят студените джибри. Важно е да се отделя време за измерване на температурата и захарността всеки ден.
Как се прави най-пивката сливова ракия?
Повече за процеса как се прави ракия от вино
Когато правите ракия от вино, имайте предвид, че 2/3 от него ще се загубят. От 100 литра вино ще изкарате около 30 литра 40-градусова ракия. Дестилацията на ферментиралите материали от грозде – джибри, винена кал и др., с която се прави ракия от вино, може да се случи, както в ракиени казани, така и в дестилационни инсталации, като в при варенето на домашна ракия от вино очаквано се използват казаните, чиято хигиената е много важна. Ничието на загар ще доведе до ракия с горчив вкус и с неприятен мирис на загоряло
Ценен съвет е да се направи преварка, за да се пречисти етиловия алкохол. От ключово значение е ферментирали джибри да се съхраняват правилно и с особено внимание, ако не се изваряват веднага на ракия, защото съдържат и микроорганизми, бактерии, минерални, органични вещества, поради което бързо се развалят, развиват се плесени и се превръщат в оцет, а не в материал, подходящ за ракия. Тъй като тънкостите са много и изпускането само на един важен момент ще ви лиши от насладата да вдигнете наздравици с ракия от вино, допитайте се за стъпките, които трябва да извървите, до старите майстори.