Плодовете на това растение се използват широко като подправка при приготвянето на месни и рибни ястия. Зрелите обелени плодове от смрадлика (100 г) се смесват с вряща вода (300 мл). Оставете тази смес на стайна температура за двадесет часа, филтрирайте и получете кисела отвара, подобна на оцет. С нея се маринова месо, приготвят се сосове и се добавя към салати. Също така листата и плодовете на това растение се използват за дъбене и оцветяване на кожа.
Състав и приложение на смрадлика (Сумах)
Плодовете на смрадликата са богати на витамин С и дъбилни вещества. В народната медицина плодовете и листата на смрадликата намират широко приложение като антидиабетно, кръвоспиращо, адстрингентно и противовъзпалително средство. За да се отървете от диария и дизентерия, на пациентите се предписва смрадлика три пъти на ден.
5 лесни домашни средства при вагинален дискомфорт
Водните настойки от плодовете на смрадликата се препоръчват при пациенти с хипоациден гастрит и стомашни язви с ниска киселинност. Трябва да приемате две супени лъжици три пъти на ден четвърт час преди хранене. Продължителността на курса е от дванадесет до петнадесет дни. Отварите от смрадлика са полезни и за болни от диабет и хипертония. Те могат да пият отвара до пет пъти на ден, две супени лъжици
За повишаване на апетита и като витаминозно средство можете да пиете чай със смрадлика. За да направите това, добавете една супена лъжица плод към горещ чай и го оставете да ври за петнадесет минути. Пийте след хранене.
Чаят от това растение гони настинката и грипа надалече
За приготвяне на отвара от плодовете на смрадлика залейте плодовете (4 супени лъжици) с вряща вода (2 чаши). Вари се двайсетина минути под капак и на умерен огън. След това оставете бульона да вари за един час. Прецедете. Такава отвара може да се използва за перорално приложение и за гаргара с възпалено гърло, с възпаление на венците и възпалени зъби.
Смрадлика (Сумах): вреда и противопоказания
- хранителна алергия в острия стадий;
- индивидуална непоносимост към подправки;
- заболявания на стомашно-чревния тракт;
- панкреатит (остър, хроничен);
- период на кърмене при жените;
- детска възраст до 3 години.
Смрадликата (Сумах), както всяка подправка, може да предизвика алергични реакции, изразяващи се с обриви по кожата и подуване на лигавиците. Не използвайте смрадлика при наличие на възпалителни процеси по лигавицата на устата и хранопровода. Препоръчително е жените да избягват подправките преди и след раждане.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.