Любопитно ли ви е как е изглеждал домът на прабългарите, имали ли са хигиенни навици и какво е служило за тяхна баня? Палатки са изпълнявали ролята и на дом, и на място за хигиена и къпане. Любопитни и пикантни са разказите и фактите, свързани с това как се наричат палатките на прабългарите и каква е тяхната роля в живота на племената.
Как се наричат палатките на прабългарите, служещи за дом?
Прабългарите били разнороден племенен съюз от тюркски произход, служещ си с език, спадащ според лингвистите към тюркските, и имащи своя писменост – рунически знаци, открити върху редица предмети по време на археологически разкопки.
20 думи, които са ни останали от езика на хан Аспарух
Прабългарите водели номадски начин на живот, живеели в палатки, наричани юрти, или в землянки, изхранвали се с лов и риболов, били отлични войни на коне, които почитали като свещени животни. Хронистите ги определяли като номади, живеещи на племена и обитаващи най-често землянки в селища, разположени по поречието на реките. Землянката е характерна за славяните народи, като тази на прабългарите се отличавала със заоблени ъгли и обикновено в центъра ѝ се намирало огнище. Палатките на прабългарите, наречени юрти, най-често имали кръгла форма, били удобни и удачни за номадския начин на живот, който водели, разглобявали се и премествали лесно и пазели едновременно от дъжд, студ и жега. Юрта е палатка, характерна за азиатските номадски народи, като дори името ѝ е с тюркски произход и означавало следата, която оставала върху земята след преместването на палатката. Традиционно юртата се изработвала с различни размери според нужната големина, с дървена рамка и филц от овча вълна.
Колко време е продължило съществуването на Волжка България – една от българските държави?
Освен как се наричат палатките на прабългарите любопитно е защо са предпочитали именно тях. Сред най-големите предимства на юртата, водещи до избора на тези палатки за жилище на прабългарите, били бързото разглобяване и сглобяване, лесното транспортиране, както и отличната защита от капризите на времето през всички сезони, която юртата предоставяла. Като полуномадски племена за прабългарите било от ключово значение да могат да разглобят и преместят дома си само за няколко часа.
Как се наричат палатките на прабългарите, служещи за хигиена?
Любопитен факт е, че докато западните култури не са мислили за хигиена и къпане, то източните имат стари традиции в това начинание. Във Волжка България през 1 век сл.Хр. къпането било ритуал, важна и неотменна част от начина на живот на българите. Пикантен факт е, че къпането се осъществявало съвместно – мъже и жени, без да се покриват, но и без да прелюбодействат. Прелюбодействието се наказвало със смърт по жесток начин – разсичане на две.
Прабългарите донесли шахмата в Европа?
Къпели се често и Дунавските българи. За тях непосилно тежко наказание била забраната да се къпят сряда и петък, която им наложили гръцките свещеници.
Интересно е да знаете, че баните на прабългарите всъщност били палатки, използвани с тази цел, а още по-любопитен е фактът, че прабългарите не пропускали хигиената и банята, дори когато били на война. Те носели със себе си в битките походни бани за целта.
Името на палатката, използвана за баня, било „черге“ – тюркска дума от прабългарски произход – факт, който ясно и категорично сочи традициите в къпането и поддържането на хигиена, които прабългарите имали.