На 24 декември се празнува Бъдни вечер. Този празник е един от най-обичаните, денят преди раждането на Христос.
Това е последният ден от коледните пости, които са стартирали на 15 ноември. Според обичаите трапезата винаги е била подреждана близо до огнището и цялото семейство се нарежда около нея. Никой не напуска мястото си, докато не свърши с вечерята и не опита всяка от гозбите.
Ястията за Бъдни вечер – какво задължително да сложим на трапезата
В днешната статия ще ви разкажем малко повече за броя на ястията на Бъдни вечер. Не спирайте да четете, защото предстои да научите полезна и ценна информация, която се предава от поколение на поколение.
Как се броят ястията на Бъдни вечер – традиции и обичаи, които се спазват и до днес
Ястията, които биват поднасяни на софрата, задължително трябва да са постни. Това е последният ден, в който не се ядат храни от животински произход. Прието е техният брой да е нечетен. Може да са 7 – колкото са дните от седмицата, 9 – колкото трае бременността или 12 – колкото са месеците в годината.
На трапезата се поднася хляб с пара, замесен от стопанката, постни сарми, чушки с боб, варено жито, тиквеник, сушени плодове, орехи, мед, чесън, лук, вино и други.
Всяка една храна, която се поставя на софрата, има важна символика. Задължително е първото парче от разчупената пита да се нарече на Богородица и да се поднесе пред иконата й.
Когато семейството приключи с вечерята, масата не се вдига, а се оставя така до сутринта. Според поверията, мъртвите идват през нощта, за да се нахранят.