Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как "Рибния буквар" тотално променя българския език?

18 януари 2025, 15:13 часа

"Рибния буквар“ е едно от най-значимите произведения в нашата възрожденска литература. Създаден от Петър Берон, този труд е изключително важен за своето време, което се доказва и от множеството негови преиздавания през годините. Но малко хора знаят, че именно този буквар променя в дълбочина българския език. Нека заедно разберем повече за неговото значение за нашия език.

Как "Рибния буквар" променя българския език

Букварът, отпечатан през 1824 година, отбелязва важен момент в развитието на българската култура. Дотогава най-популярните български произведения са били създавани на базата на църковнославянския (старобългарски) език, който се е изучавал в килийните училища и е служил като основа за ключови произведения като "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски и произведенията на Софроний Врачански.

Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?

Въпреки това, при преписите на Паисиевата история често текстовете са адаптирани към говоримия български език, за да бъдат по-достъпни за народа. Тази тенденция към езикова промяна достига своя връх с буквара на Петър Берон, който внася значителни усъвършенствания в българския език. Ето какви нововъведения представя той.

Промяна на личните местоимения

1.Он, Она, Они, Оно= Той, Тя, То

Паисиевата история използва типични църковнославянски форми, като „он“, които макар и разбираеми за българите, стъпват върху по-архаичен и труднодостъпен език за широката аудитория от тях. Именно затова Петър Берон въвежда новите форми на личните местоимения – „той“, „тя“ и „то“, които вече са част от ежедневната реч на хората. Тази промяна приближава писмения език до говоримия, правейки го по-достъпен и разбираем.

Още: Кои са най-използваните чуждици в българския език?

2.Членуването с -те

Тази значима промяна се утвърждава с появата на буквара на Петър Берон и е неразривно свързана с еволюцията на българския език през вековете. Постепенното му отдалечаване от старобългарските форми е част от този процес. Промяната намира подкрепа сред личности като Иван Богоров, редактор на първия български вестник „Български орел“. Богоров, известен със своето противопоставяне на масовото проникване на чуждици в българския език, очевидно оценява нововъведенията, които Петър Берон въвежда.

3.Бъдеще време -ще

Днес всички използваме частицата „ще“ за образуване на бъдеще време в българския език. Това се дължи на нововъведение, наложено от Петър Берон чрез неговия буквар. Тази форма е опростена и много по-близка до говоримия български език от края на XVIII и началото на XIX век, в сравнение със старите и сложни конструкции от църковнославянския език. С тази промяна Петър Берон демонстрира умението си да съчетава говоримия с писмения език, правейки го по-достъпен за по-широк кръг от хора. А именно това е от ключово значение по време на българското Възраждане.

Още: Кои думи в българския език имат арабски корен?

4.Изговаряне на буквите

До този момент българчетата са усвоявали нашата букви по следния начин - Аз, Буки, Веди, Глаголи и т.н. Петър Берон видоизменя начина на произнасяне, въвеждайки звучното изговаряне на буквите -  А, Бъ/Бе, Въ/Ве, Гъ. На пръв поглед това може да изглежда като незначителна промяна, но тя предизвиква сериозни критики сред религиозните български дейци. Въпреки това, в дългосрочен план се доказва като по-добър вариант, тъй като прави образованието по-достъпно и разбираемо за децата.

Петър Берон въвежда промени, насочени предимно към утвърждаването на светското начало в образованието за сметка на религиозното. Тези нововъведения, разбира се, предизвикват остри критики, но големият български учен ясно осъзнава, че именно този подход ще издигне българското образование на нужното по-високо ниво. Религията безспорно е изиграла ключова роля за съхраняването на българското самосъзнание в рамките на Османската империя. Въпреки това, настъпва момент, в който образованието е трябвало да излезе извън пределите на религиозното влияние. Чрез просветата младите българи постепенно са успели да достигнат до идеята за революция и изграждане на самостоятелна държава.

Колко падежа има в българския език?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес