Години наред може да не сте имали проблем с пърхота, докато в един прекрасен момент не се появи. Той може да бъде сух или мазен, но и в двата случая е крайно неприятен. Дори да изглеждате добре в черно, то със сигурност ще се оглеждате постоянно дали нямате пърхот. Това непрекъснато следене ви изнервя и причинява стрес. Стресът пък от своя страна причинява пърхот.
Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов
Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025
Ако пък сте от хората, които имате стресираща работа, спите малко или пък постоянно мислите за нещо, не се учудвайте, че се е появил пърхот. Рано или късно той щеше да се появи. Целият организъм е стресиран, включително и кожата на главата ви. Нормално клетките се почистват сами на 28 дни, като това е напълно незабележимо. Този период обаче може да се съкрати, когато сте под стрес. Отделените рогови клетки падат като люспички.
Честото къпане, с цел да премахнете пърхота само може да влоши нещата, както и използването на топли оцветители. Кожата се опъва, става по-чувствителна на всякакво третиране. Може дори да стане алергична и към някои козметични препарати, които използвате. Те от своя страна пък причиняват алергия, зачервяване и дразнене. Това може да се отнася и за големите температурни разлики – студеното време, топлата сауна и други.
Срещу сух пърхот можете да опитате с шампоани против пърхот, които имат различни добавки. Те не са предназначени за постоянна употреба, тъй като могат да предизвикат омазняване. Хубаво е след някакъв период от време с такъв шампоан, да го смените с по-мек. Ако отново се появи пърхот, то се върнете на него отново за известен период от време.
Още: Ръцете долу! Ще охраняват статуя, за да НЕ пипат гърдите ѝ
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 4 април 2025
Появата на пърхота не е сигнал за лоша хигиена. Той се получава само, ако балансът между овлажняването не е нарушен и гъбата, която го причинява, може да се размножава без проблем. Кожата от своя страна се опитва да се справи сама – да възстанови отново баланса. В този случай тя започва да се регенерира, тоест се отделят люспички – кожа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви
Ако пърхотът не изчезне след употреба на специални препарати шампоани, кожата ви продължава да се бели и да ви сърби, то е добре да потърсите консултация с кожен лекар. Най-сигурният начин, с който да избегнете появата на люспички, е да срешете косата си преди миене и по време на. По този начин ще отмиете по-едрите люспички и поне за няколко дни няма да ги има. Използвайте и балсам за коса, с който да омекотите кожата на главата и да я успокоите. Сухотата допълнително води до омазняване на скалпа.