Ако сте имали късмета никога да не преживеете смущаващия момент, в който вашето любимо куче хапе гостите ви, значи сте голям щастливец!
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Но, ако е ухапало някого от тях, това не означава, че се е превърнало в див звяр – твърде често то дори няма намерение да нарани никого. Просто всяко куче иска да е полезно на стопанина си, като ухапе или поне се опита да ухапе „натрапника“, щом той навлезе във „вашата“ територия – която е и „негова“, и то се смята за длъжно да я пази.
Какво да направите?
1) Спокойно отстранете кучето си от създадената ситуация!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Без крясъци, без скандали и най-вече без наказания насочете кучето си към стая, където е тихо и то се чувства безопасно. Оставете играчки там! Не позволявайте на неудобния момент да ви доведе до нещо, за което ще съжалявате по-късно - например, да го накажете. Помнете, че в крайна сметка именно то е най-добрият ви приятел и прави всичко само от обич към вас!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Кои са най-умните кучета - познайте ги
2) Извинете се за поведението му и се уверете, че гостът не е наранен!
След като се уверите, че вашият посетител не е ранен, е достатъчно кратко и обективно извинение за ситуацията, нещо като: „Съжалявам за случилото се!“, или: „Извинете, че ви ухапа!“. Не прекалявайте и не превръщайте всичко в сапунен сериал с прекалени извинения и оправдания. Истерията само ще превърне една сравнително нормална ситуация в огромна „катастрофа“ – от което няма нужда. Ако гостът ви е интелигентен човек, значи разбира, че на кучето „това му е службата“. Ако не е интелигентен, защо изобщо сте го поканили?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
3) Постепенно открийте причината за ухапванията!
Ако това поведение е ново за вас, трябва да се опитате да разберете какво се е случило и да предприемете стъпки, за да предотвратите това да се случи отново. Ваша грешка е, ако пак стане така. Никога не обвинявайте госта си, че е провокирал такова поведение на кучето!
4) Запишете фактите, за да търсите решения!
Веднага щом можете, запишете всичко, което си спомняте за случката. Опишете подробно госта, когото вашето куче е ухапало: възраст, пол, цвят, подробности като брада, очила, пръстени, колиета; особено, ако е направил нещо странно, като дразнене, имал е странна интонация на гласа или се е опитал да погали вашият домашен любимец, което на него не му харесва.
Ако това поведение се повтаря, добре е да потърсите помощ от професионален кинолог.
Кое е най-опасното куче в света – не му попадайте в лапите
5) Как да затвърдите правилно поведение?
Винаги, когато искате да научите куче какво може и какво не може да прави, идеалното нещо е да затвърдите правилното поведение с много обич и с лакомство, което то харесва. Работете заедно с него, винаги с любов. В крайна сметка то наистина е вашият най-добър приятел!
Най-голямата причина за стрес при едно куче е скуката. То има нужда от дейности и упражнения, за да освободи цялата си енергия. Как можете да му помогнете? С ежедневни разходки - но истински разходки, а не отиване до края на улицата само, за да се изака и да се върне. Ежедневни разходки с продължителност най-малко 1 час, от които да има ползи за физическото и психическото му здраве.
Но какво да кажем, когато става въпрос за липса на внимание? Много кучета, които прибягват до нежелано поведение (лай, хапане, скимтене), просто така се стремят да привлекат вниманието на стопанина си. В тези случаи игнорирането на такова поведение е бъде най-добрият начин за контролиране.
Вашите гости също трябва да игнорират кучето ви, докато свикнат с присъствието му. Но не забравяйте, че игнорирането не означава да се отнасяте зле с него – а просто да не поддържате визуален, физически или вербален контакт!