Лятото е натоварващ сезон за косата. От интензивното слънце и дългото време навън тя става суха, скучна и накъсана. Редица фактори водят до това състояние: слънчевите лъчи, вятърът, високите температури, солената морска вода или хлорираната в басейна, климатиците, недостатъчната грижа, диетите.
Всичко това води до увреждане на кутикулата на косъма, кератинът често търпи увреди. Сухата и чуплива коса се явява видимият резултат от тези промени. Цъфтящите краища и омазненият скалп, водещ до косопад, са друга забележима последица от лятното време.
Налага се след почивката да се погрижим за косата си. Хранителните вещества са нужни, за да се регенерира и възстанови увредената структура на косата, да укрепнат луковиците на косъма. Витамините А и Е, кератинът и протеините, които са нужни, могат да се намерят в добрата козметика за коса. Нужни са и овлажнители, които ще покрият косата със защитен филм, предпазващ от по-нататъшно увреждане.
Не допускайте тези 7 грешки при тънка коса
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Стъпките, които е добре да следвате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
1. Пилинг на скалпа - той е част от редовната и нужна грижа за косата. Премахва мъртвата кожа на скалпа, отпушва порите, за да могат космените луковици да получават достатъчно хранителни вещества. Мъртвият епидермис, предизвикващ омазняване, се премахва, в същото време се отстраняват остатъците от козметиката за коса, които задушават косъма. С пилинг се регулира и себумът.
2. Омазняване на скалпа - внасянето на допълнително масло прави косата по-мека и гладка. Тя възстановява своя блясък и еластичност. Нужно е да действа поне 2 часа върху косата, за да има ефект.
3. Измиване - шампоаните с пенливи съставки имат негативен ефект върху косата. Много добре работят шампоаните без парабени и силиконови добавки. Може да му се добавят няколко капки етерично масло.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
4. Овлажняване и подхранване - растителните масла, балсамите, лосионите и маските за коса са необходимост, която ще укрепи косата, ще спре загубата на коса от косопада и ще възстанови нейния сияен вид. Нужно е да съдържат пантенол, мед, захар, урея, хилауронова киселина, растителни масла. За да се подсили ефектът им, може да се използват протектори.
5. Редовно посещение при фризьор - добрият вид на косата се поддържа с посещенията при фризьор. Той премахва цъфтящи краища и увредени зони. Боядисването в този момент не е най-добрият избор.
6. Диета - външната грижа за косата е важна, но храната също оказва своето значително влияние върху вида и състоянието на скалпа и цялата коса. Тиквените семки, лененото семе, бадемите, храните, богати на протеини, като риба, яйца, постно месо, бобови култури, ядки са естествени източници на витамини Е, В6 и пантотенова киселина, нужни за добрия вид на косата.