Как да съхранявате ряпа? Ако нямате изба или мазе, можете да съхранявате ряпата в дома си. Има различни начини:
Още: Кои кръвни групи се смятат за най-рядко срещани
Още: Името на коя столица означава „понеделник“?
- в хладилника;
- на балкона;
- във фризер;
Още: Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи
Още: Какви са основните разлики между керамичен и индукционен котлон?
- сушена;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Офталмолог: Eто как можем да се предпазим от конюнктивит!
Още: Неочаквано: 14 предмета от ежедневието, които са по-мръсни от седалката на тоалетната
- консервирана.
Балконска ряпа
Ако имате по-голямо количество, но не разполагате с мазе или изба, в градски условия ряпата би могла да се съхрани на балкона. За целта тя се почиства (не се мие!) и се поставя в кутия (щайга, касетка), покрита на дъното със слама. Всеки слой репи се наръсва с пясък или мокри дървени стърготини. За да не измръзне ряпата, кутията бива увита в одеяло.
Още: Защо в римските цифри няма числото 0?
Още: Борите се с подуване или махмурлук? Диетолози разкриват топ храните, които ще ви спасят
Замразена ряпа
Преди да се замрази, ряпата се измива и обелва. Нарязвате я на малки парчета. Кубчетата се бланшират 2-3 минути, след това веднага се топят в ледена вода. Когато изсъхнат, ги слагате в пликове или кутии, които поставяте във фризер. Размразена ряпа не може да се замразява повторно.
Сушена ряпа
Ряпата измивате и обелвате. Нарязва се на резени, дебели най-много 5 мм, които заливате с вряла вода и подсушавате. Сухите резени слагате във фурната. Дръжте вратата на фурната открехната за по-добро циркулиране на въздуха. Сушенето трае около 5 часа на температура +40°C. Сушените резени поставяте в ленени торби и се съхраняват на сухо и тъмно място.
За какво е толкова полезна черната ряпа? Всеки трябва да знае това!
Консервирана ряпа
Кисела ряпа с ябълки
Съставки: захар - 250 г, вода - 1 л, ябълков оцет - ½ с. л., сол - 50 г, канела - 1 ч. л., зелени ябълки и зрели репи - по 1 кг.
Как се приготвя?
Измивате репите и ябълките, поставяте ги на редове в приготвен съд. Солта, захарта и канелата се кипват във водата. Накрая добавяте оцета. Тази марината охлаждате до стайна температура и с нея заливате ябълките и репите. Оставяте ги на топло, върху капака на съда слагате тежест. След 2 седмици туршията е готова.
Кисела ряпа с цвекло
Съставки: малки репи - 1 кг, оцет - 150 мл, цвекло - 1 бр., чесън - 6 скилидки, сол - 5 с. л., вода – 1.5 л.
Как се приготвя?
Репите се измиват добре, нарязват се на резени, посипват се с 3 с. л. сол. Оставяте ги 4 часа, за да си пуснат сока. Измивате ги под течаща вода, слагате ги в стерилизирани буркани. Скилидките чесън и цвеклото нарязвате и ги добавяте в бурканите. Кипвате водата заедно с останалата сол и оцета. Заливате зеленчуците с така получената марината и захлупвате бурканите с пластмасови капачки.
Полезните храни: 7 свойства на ряпата
Солена ряпа
Съставки: репи - 1 кг, едра сол - 500 г, зелеви листа - 5 бр., кимион - 200 г.
Как се приготвя?
Измивате репите, обелвате ги и нарязвате на резени. Солта и кимионът смесвате в отделна купа. Резените ряпа наслагвате на слоеве в съд с широко гърло. Всеки слой поръсвате със сместа от кимион и сол. Така се подреждат докрая. Ряпата се залива до горе с преварена вода, покривате я със зелеви листа, върху които слагате дървена решетка и тежест. Съдът се поставя за 2 седмици в хладилника. След този срок солената ряпа е готова за консумиране.
Как да съхраняваме ряпа в мазето през зимата?
В мазето на температура +3°C ряпата успява да запази своя аромат и свежест.
В пясък - репите се поставят в щайги, без да се допират една до друга, на 2-3 реда. Всеки ред се ръси с влажен пясък. Покривате най-горният слой с влажни стърготини.
В глина – всяка ряпа топвате в гъст глинен разтвор и я изваждате. Щом изсъхнат репите, ги подреждате върху стелажи. Изсъхналата глинена кора пази ряпата от преждевременно гниене и засъхване.