Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спрем да ревнуваме, когато сме във връзка?

17 ноември 2024, 08:00 часа

Да разберете как да спрете да ревнувате в една връзка може да е много трудно, особено ако не сте сигурни какво подхранва чувствата ви. Дори да сте благословени с най-любящия и лоялен партньор, лесно е да ви обхване вълна от ревност, когато той се смее прекалено силно със симпатична колежка, например, или когато се натъкнете на снимка на бившата му приятелка.

Подобно на гнева и тъгата, ревността е напълно нормална човешка емоция, която може да се появи дори в здрави взаимоотношения. Понякога това, че се грижите за някого, може да предизвика защитни инстинкти, които ви карат да го искате само за себе си. В други случаи тази несигурност може да е знак, че жадувате за нещо, което ви липсва - може би повече увереност или качествено време.

Все пак е важно да контролирате ревността си. В противен случай тя може да вземе превес и да доведе до токсично поведение, като например да се опитвате да контролирате с кого се вижда вашият партньор, какво прави, къде отива, или да нарушавате личното му пространство, като ровите в телефона му.

Още: Не правете ТОВА, ако искате да върнете страстта във връзката си

Ако искате да научите как да спрете да ревнувате, експертните съвети по-долу могат да ви помогнат.

1. Бъдете любопитни относно ревността си

Никой не иска да признае, че е „ревнив тип“. Но потискането на несигурността и тревожността често води до импулсивни действия, за които вероятно ще съжалявате по-късно, например да обвините партньора си във флирт, когато той само се е усмихнал на сервитьорката, или да поставите под въпрос лоялността му заради един лайк в социалните мрежи.

Следващия път, когато имате неоправдани проблеми с доверието, забавете темпото и си дайте възможност наистина да обмислите преживяването. Воденето на дневник е чудесен начин за размисъл, защото записването на това как се чувствате може да ви помогне да се дистанцирате от ревнивите мисли. Може да запишете нещо от рода на: „Партньорът ми хареса публикацията на своя много привлекателна приятелка и сега се чувствам несигурна в собствения си външен вид.“ Или: „Той не сподели паролата на телефона си, така че сега съм параноична за това какво крие“.

Още: 10 съвета как да спрем да ревнуваме даден мъж безпричинно

Отделянето на само няколко минути, за да идентифицирате конкретните си емоции (и защо ги изпитвате), ви позволява да гледате по-обективно на ревността си. По този начин е по-малко вероятно веднага да обвините, да се скарате или да осъдите партньора си въз основа на мимолетно подозрение. Това упражнение може също така да прекъсне цикъла на катастрофичното мислене и да ви помогне да се замислите дали чувството ви на ревност се дължи на действията на партньора ви или на ваши собствени проблеми - ниско самочувствие или страх от изоставяне, останал след последната ви раздяла.

2. Проверете фактите

Лесно е да правите прибързани заключения и да се впускате в най-лошите сценарии, когато нездравата ревност завладее мислите ви. Но не забравяйте, че тези предположения не са факти. Ето защо е важно да се противопоставите на негативните си мисли, като се съсредоточите върху това, което всъщност знаете.

Например, да кажем, че партньорът ви не отговаря на съобщенията ви в събота вечер. Преди автоматично да предположите, че сигурно флиртува в бара, отделете малко време, за да си припомните фактите: Той е излизал много пъти преди това без никакви драми, нали? Или пък вече ви е предупредил, че е зает, така че не е като да ви игнорира умишлено. Когато сте навън и се забавлявате с приятелите си, залепени ли сте за телефона си? Вероятно не!

Още: Стихотворение за 30 май 2024

3. Устоявайте на желанието да се ровите в миналите връзки на партньора си…

Дори и да няма причина да се съмнявате в неговата лоялност, нездравословната обсебеност от предишните му романтични връзки може да се прокрадне у вас. Отдаването на тези ревниви действия обаче е загуба на време и енергия, тъй като миналите му преживявания са в миналото по някаква причина.

За да предотвратите превземането на настоящата ви връзка от това чувство, си поставете здравословни граници, например да блокирате или заглушите бившите му в социалните мрежи. Можете също така учтиво да го помолите да не говори за сексуалната си история, ако знаете, че това предизвиква вашата несигурност.

Като предприемете тези стъпки, можете да защитите психичното си здраве и да пренасочите вниманието си към това, което се случва сега, което ни води към следващия ни съвет…

4. ...и вместо това се съсредоточете върху това, което върви добре във връзката ви

Вместо да се вманиачавате по хипотетичното „какво ще стане, ако“, пренасочете енергията си към оценяване на настоящето. Това е полезен начин да видите колко силна е връзката ви и също така колко ирационални могат да бъдат съмненията ви.

Добре е да започнете, като съставите списък на всички случаи, в които партньорът ви е доказал своята надеждност. Дори и да не споделя местоположението си с вас, може би винаги полага усилия да ви изпрати съобщение, когато пристигне благополучно на местоназначението си. Или може би постоянно дават приоритет на прекарването на качествено време заедно, дори през най-натоварените си седмици.

Всеки път, когато ревнивите чувства се прокраднат, наличието на тези сърдечни напомняния може да бъде събуждащият сигнал, от който се нуждаете, за да разберете, че няма причина да се чувствате застрашени или параноични.
Друг начин да приемете положителните страни на връзката си? Създайте нови спомени заедно. Планирайте забавна среща, като например филмов маратон или изискана романтична вечеря в новото италианско заведение, което сте забелязали.

5. Престанете да разчитате единствено на партньора си за потвърждение и започнете да възвръщате независимостта си

Лесно е да премисляте и проверявате всяка малка стъпка на любимия си човек, когато цялата ви идентичност се основава на него. Ето защо е важно да имате лични интереси и хобита извън връзката.

Инвестирането в себе си може да ви даде ново чувство за цел, което ще ви помогне да се уверите, че не разчитате единствено на някой друг за вашето щастие и самочувствие. Ключът е да насочите енергията си към това, което ви носи радост.

6. Бъдете честни с партньора си, но не го обвинявайте

Да признаете, че сте несигурен или ревнив човек, може да бъде трудно, дори смущаващо. Но честната и открита комуникация е задължителна за предотвратяване на недоразуменията.

Един от ефективните начини да направите това е като се съсредоточите върху собствения си опит и се придържате към твърденията „аз“. Например: „Изпадам в параноя, когато те виждам да се държиш толкова приятелски с твоите необвързани приятелки, и това ме кара да се чудя дали не си мислиш, че не съм толкова забавна като тях“ срещу „Усмихваш се и флиртуваш с всички, а това е толкова неуважително“.

Помнете, че споделянето на емоциите ви не означава да се опитвате да контролирате партньора си. Става дума за това да бъдете честни и уязвими относно това, което ви притеснява, което трябва да му помогне да разбере откъде идват вашите страхове и притеснения. В идеалния случай ще получите увереността, от която се нуждаете, за да се почувствате по-сигурни и да се доверите. Но ако отговорът на партньора ви изглежда пренебрежителен или напълно безчувствен, поне ще получите предупредителен сигнал, че може би връзката не ви дава сигурността и подкрепата, които заслужавате.

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес