Омекотителите, които купуваме в магазина са битова химия. Те съдържат повърхностно активни вещества, които са опасни при високи концентрации, както и силикон и всякакви ароматизатори и могат да причинят алергии, замаяност и главоболие.
Ето защо днес мнозина се връщат към старите народни рецепти, които домакините са използвали още по времето на нашите баби и прабаби. Омекотителите, направени собственоръчно са без химикали и не са по-лоши от закупените от магазина – те омекотяват тъканта, освежават цветовете, премахват статичното електричество и не вредят на здравето ви.
Как да си направим омекотител без химикали?
Омекотителите, които купуваме в магазините, имат вискозна структура, поради което се утаяват от вътрешната страна на пералната машина и създават благоприятна среда за размножаване на бактерии. А домашните са направени по изпитани народни рецепти и се грижат не само за пералните машини, но и за текстила и трикотажа, като също така са безмилостни към бактериите. Домашният омекотител е евтин и безопасен инструмент, като всяка домакиня може да намери всичко необходимо за приготвянето му в своята кухня.
Популярна народна рецепта за омекотител
Тази рецепта е изпробвана от много поколения. Преди появата на омекотителите за тъкани, които виждаме днес в магазините, тази конкретна рецепта е била много популярна.
СЪСТАВ: 6 части вода, 3 части оцет, 1 част сода, 4-5 капки аромат (парфюм, одеколон, етерични масла, портокалов сок, лимонов сок).
ПРИГОТВЯНЕ: За да приготвите балсам за 3 кг пране, просто вземете малък съд и изсипете в него шест супени лъжици топла вода. Добавете три супени лъжици оцет към нея. Оцетът е киселина и като всички останали киселини има отрицателен заряд. Поради него, влакната на тъканите няма да се залепват едно за друго, а напротив, ще се отблъскват, което ще доведе до пухкави хавлиени кърпи и други дрехи.
След това поставете една част от содата в съда. Содата за хляб е добър омекотител на водата. Когато процесът на кипене на содата спре, добавете всеки ароматен парфюм, който харесвате към тази смес. Готовият омекотител се изсипва в специално отделение в пералнята или в леген с вода и изпраното бельо се изплаква в него. Ефектът е отличен – бельото ви става меко и ароматно, лесно се глади.
Рецепта за балсам омекотител от импровизирани средства
Този балсам е подходящ за изплакване на плетени и вълнени изделия.
СЪСТАВ: 2 супени лъжици балсам за коса, 2-3 супени лъжици вода, 2 супени лъжици оцет.
ПРИГОТВЯНЕ: две супени лъжици балсам за коса се изсипват в купа, след което се добавят три супени лъжици вода. Разбъркайте добре съдържанието на купата, по-добре е да използвате вилица за това. След това налейте две супени лъжици оцет и разбъркайте всичко отново. Когато се получи хомогенна маса, омекотителят е готов и може да се добави в пералнята.