Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си набавим хормон на щастието?

26 юли 2022, 21:33 часа

Хормоните са отговорни за нашето настроение, самочувствие и удовлетворение. Допаминът, окситоцинът, серотонинът и ендорфините се произвеждат в мозъка и са известни като „хормони на щастието“. Те могат да бъдат наречени още „хормони на успеха“, защото освен добро настроение ни дават оптимизъм, енергия, повишават концентрацията, насърчават общуването с хората и по този начин стимулират стремежа, лидерството и увереността в себе си и нашата работа.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Как да тренирате мозъка си да произвежда хормони на щастието?

Ендорфините са може би най-известният хормон на щастието и удовлетворението. Ендорфините се повишават, когато участваме в дейности като хранене, упражнения или секс. Тези хормони се освобождават по време на кратки, приятни, удовлетворяващи дейности.

Допаминът е щастливият хормон на очакването и удоволствието от постигането на цел след много усилия, положени за нея. Това е черешката на тортата на вашите постижения. Когато постигнете страхотен резултат, усещането за допаминово щастие ще ви насърчи да повтаряте това постижение отново и отново.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Допаминът е важна част от системата за възнаграждение на мозъка. Производството му е свързано с приятни усещания, учене, памет и двигателни функции. Допаминът ни помага да запомним информация и е ключов фактор в процеса на асоциативно обучение. Любопитството, импулсивността и рисковото поведение също са силно зависими от производството на допамин. При липса на този хормон човек може да изпита липса на мотивация, скука, лошо настроение, тревожност или депресия.

Учените разкриха тъмната страна на "хормона на щастието" серотонин

Окситоцинът и серотонинът могат да бъдат наречени "хормони на суетата и безкористността".

Окситоцинът е един от най-важните хормони, отговорни за социалното взаимодействие, човешкото поведение в обществото. Произвежда се в хипоталамуса по време на прегръдки, целувки и социални взаимодействия. Наричат ​​го още молекулата на любовта, защото благодарение на него майката отглежда детето си. Окситоцинът активира освобождаването на пролактин, без който кърменето е невъзможно. Не по-малко важен е окситоцинът по време на раждане - той стимулира контракциите на матката. Окситоцинът помага за изграждането на доверие, емпатия и свързване в отношенията. Този химикал стимулира проявата на безкористна доброта и грижа.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Серотонинът е в състояние да повлияе на нашето благосъстояние, да повиши самочувствието, да помогне да се концентрираме и да се отпуснем. Постиженията, признанието, похвалата, всяко повишаване на статуса стимулират производството на серотонин и насърчават по-нататъшния напредък.

Серотонинът участва в различни процеси: контрол на апетита, регулиране на съня, настроението, регулира болката, а също така влияе върху сексуалната възбуда.

Хормоните на щастието и как въздействат на тялото

Можете ли да се научите да управлявате хормоните си? Да.

Започнете с диета. Две важни неща са захарта и алкохолът. Те нарушават баланса между естроген и тестостерон при жените, повишават умората и нивата на кортизол.

Физическа дейност. Упражненията за около 30 минути на ден ще помогнат за намаляване на нивата на кортизол и общото чувство на стрес.

Поставете си реалистични цели и вдигайте летвата всеки ден. Удоволствието от изпълнението на задачи ще увеличи производството на допамин.

Най-добрият начин за повишаване на серотонина ще бъде медитация, нови преживявания, прегръдки и смях!

Гледайте позата и стойката си, не изпращайте словесни сигнали за стрес към тялото си като: „Страхувам се, нервен съм, претоварен съм, това е нереално, просто някакъв ужас ...“. Такива съобщения, превръщайки се в химически сигнал, водят до повишаване на нивото на кортизола, намаляване на нивото на допамин и ендорфини, тестостерон. Резултатът е несигурна поза, заекваща реч, неуспешна реч или фиаско в преговорите.

И ключът към тези промени е изкуството да управляваш емоциите си. Управлявайте стреса – управлявайте ситуацията!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес