Обръщането на подобаващо внимание на състоянието на косата не е само израз на суета. Много заболявания са „изписани“ там. Бързото омазняване на косата например може да не е само козметичен дефект, а да подсказва скрито заболяване, нуждаещо се от диагностика и лечение.
Пътят към решение на този проблем минава пред определяне на причините, поради които скоро измитата коса изглежда мазна, без обем, залепнала за скалпа, и търсене на решение въз основа на тези причини. Решението при заболяване, на което се дължи бързото омазняване на косата, е лечение на самото заболяване, а не на последствията от него, докато ако причините не са свързани със здравето, може да се прилагат различни продукти за коса, които да я поддържат по-дълго изглеждаща чиста и свежа.
Ето защо, за да открием решение за справяне с бързото омазняване на косата, първо трябва да идентифицираме причините за него.
Как да отгледаме гъста и здрава коса: 9 правила за шикозна коса
Причини за бързото омазняване на косата
Себумът, произвеждан от скалпа ви, е важен за косата. Прекомерното му количество обаче прави косата да изглежда мазна, неподдържана, отнема от обема, блясъка и красотата ѝ. Сред причините за прекомерния себум са:
- Хормонален дисбаланс
Както хормоналния дисбаланс, така и някои очаквани промени в хормоналния фон като тези преди и по време на месечния цикъл, могат да доведат до бързото омазняване на косата. Ако се касае за дисбаланс, породен от заболяване, то може да бъде лекувано и така да се преодолее проблемът.
- Неправилна диета
Начинът на хранене доказано влияе на вида на косата. Грешките в ежедневното меню могат да доведат до проблеми с кожата и косата, бързо омазняване, акне. Колкото по-здравословно е менюто и богато на витамини и минерали, а не на захар и мазнини, толкова по-здрави ще са косата и кожата.
- Неправилна грижа
Употребата на шампоан, който не е предназначен за мазна коса, тежките балсами и кремове за коса, твърде честото миене на косата, което дава сигнал на скалпа да произведе повече себум, тъй като наличният е отмит, като по този начин се стига не до по-чиста коса, а до по-бързо омазняване на косата. Употребата на продукти, специално разработени за мазна коса, е вероятно да помогне бързо за решаване на проблема.
- Климат
Понякога прекомерната влажност или топлина може да е причината за по-бързото омазняване на косата.
- Емоционално състояние
Стресът влияе не само на състоянието на косата и кожата, но и на здравето като цяло. По отношение на косата е важно да бъде ограничен стресът, тъй като води до прекомерно омазняване.
- Вредни навици
Редица проучвания сочат, че колкото повече докосвате косата си, толкова повече и по-бързо се омазнява. Ако се изкушавате да си играете с косата си, вържете я, така няма да помагате за бързото омазняване и ще се радвате на свежа и здрава коса по-дълго време.
Колко коса е нормално да ви пада всеки ден?
Бързото омазняване на косата – как да се справим с него?
Става ясно, че можем да се радваме на чиста коса по-дълго, ако се храним здравословно, използваме правилните продукти за типа коса, не си играем с кичурите, лекуваме проблемите, свързани със здравето, влияещи на състоянието на косата, но има ли и какво друго да направим? Вижте предложенията ни.
- Използвайте сух шампоан, за да премане себума. Така ще се радвате на коса с много обем, но и ще увеличите времето между две измивания.
- Разчитайте на маски за скалпа, които отнемат себума, но не прекалено, за да не постигнете обратен ефект.
- Избягвайте употребата на продукти, съдържащи силикон.
- Поддържайте четките и гребените си чисти.
- Хидратирайте скалпа с лек балсам. Лекият балсам може да ви помогне да възстановите и балансирате влагата на скалпа си, без да предизвиква свръхпроизводство на себум. Експертите препоръчват да нанесете малко количество балсам без измиване върху влажна, а не върху суха коса, за да предотвратите омазняването.
- Зеленият чай, алое вера и чаеното дърво са ваши първи приятели, ако страдате от мазна коса. Използвайте ги в рутинната грижа за скалпа и косата си.
- Изплаквайте косата с оцет, той е поддържа свежа и намалява омазняването.