Опитвали ли сте се да се откажете от вреден навик? Храненето преди лягане, постоянното проверяване на телефона, гризането на нокти, пушенето и т.н. са лоши навици, които се създават лесно, но се отстраняват наистина трудно и е необходима силна воля, но и стратегия.
Ако сте взели решението да се преборите с вредните навици, имаме добра новина за вас – те се създават от нашия ум, а ключът към отстраняването им е да се научите правилно да общувате с мозъка си.
В тази статия сме събрали четирите научно обосновани трика, с който да промените мисленето си и да се отървете от лошите навици.
1. Открийте корените им
В книгата на Чарлз Дюиг „Силата на навиците“ е описана ясната им формула – всеки вреден навик има три основни части.
Сигнал – това, което предизвиква навика (време, място, чувство).
Рутина – самият навик.
Награда – желанието, което навикът задоволява.
Първата стъпка към преборването на навик е да откриете тези компоненти.
Лошите навици, от които да се откажете след 55, за да удължите живота си
Ето един пример как да направите това:
Опитвате се да се откажете от скролването в интернет преди лягане, защото това краде от времето ви за пълноценен сън. Задайте си въпроса „Какво предизвиква това действие и какво желание задоволявам правейки го?“. На следващият ден се наблюдавайте и си записвайте сигнала – загаси ли сте лампата си точно преди да легнете, рутината- взели сте телефона си и сте започнали да преглеждате социалните мрежи, наградата – почувствали сте се социално свързани. Записвайки това няколко поредни дни ще установите дали имате повтарящо се поведение. Ако всеки пък вземате телефона си след като загасите лампата или пък всеки път наградата от този навик ви носи социално удовлетворение, то сте открили модела си на поведение.
Това диагностициране на навика е първата стъпка към преодоляването му, Отривайки това, което го задейства ще сте готови да преминете към втората стъпка.
2. Променете средата си
Трикът за напълно премахване на навика е това да се поставите в напълно нова за вас среда. Ако имате възможност за преместване на ново място, работно пътуване или почивка, това е чуденото време за отказване от лошата рутина, защото мозъкът ви няма да бъде изложен на отключващите желанието за навика фактори. Тогава няма да се налага да се борите с инстинктите си, докато се опитвате да спрете с навика, а когато се върнете в познатата за мозъка среда, ще ви е много лесно да продължите с отказването.
8 вредни сутрешни навика, които трябва да забравите
3. Преформулирайте целта си като положителна
Много често решавайки да се откажем от даден навик си поставяме целите в негативна рамка. Формулираме си мислите по грешен начин „ще престана да преяждам късно вечер‘‘, „ще спра да пуша, защото е вредно за здравето“ или пък „ще престана с грозното гризане на нокти“.
Мозъка обаче е устроен така, че да не разбира негативните цели, той работи за постигане на позитивните такива. Вместо „ще спра да ям нездравословна храна“ си казвайте „ще започна да се храня здравословно“. Проучвания твърдят, че е много по-възможно да постигнем желан резултат (например ядене на здравословна храна), отколкото да премахнем нежелан (нездравословно хранене).
4. Разкажете на приятелите си за напредъка си с вашите вредни навици
Много проучвания сочат, че ако споделите с приятел за работата си по дадена цел има 65% вероятност да я постигнете. А ако се уговорите с приятел да се срещнете, за да обсъдите тази цел, шансовете ви за успех нарастват до 95%.
Ефективността на споделянето идва от там, че когато целта ни стане публична, ние я приемаме като ангажимент и се чувстваме задължени да сме последователни в поведението си.
Последвайте тези четири стъпки и ще много скоро ще видите положителните резултати!