Появата на мишки в лятната вила или в самата къща далеч не е необичайна. Потърпевши споделиха своя опит в борбата с гризачите. Те подсказаха какви прости трикове ще помогнат да се отървете от неканените гости на вилата.
· Дървена пепел. Тази миризма е изключително неприятна за мишките. Ето защо, ако я разпръснете на мястото, където често се появяват гризачи, и на труднодостъпни места, тогава мишките просто ще ги заобикалят или въобще няма да посещават този район.
· Много хора съветват входовете на къщите и стените да се третират с белина. Дори известни медии пишат за това.
· Клоните от див розмарин, касис или иглолистни дървета се препоръчва да се поставят не само до къщата, но и да се набутат в кухини около нея. Ароматизирана бариера като тази ще изплаши гризачите за дълго време.
· Подобно действие има и етеричното масло от пелин, мента или бъз. Тази миризма, казват експертите, мишките изобщо не я понасят. В дупките можете да поставите парцали, напоени с такова масло. Тогава най-вероятно гризачите ще избягат от „новите си гнезда“ и определено няма да се появят там поне няколко месеца. Това „лекарство“ е подходящо и за профилактика.
· За да изгоните гризачите от избите и мазетата, можете да използвате люта чушка. Голяма чушка трябва да се увие в няколко слоя вестник, да се постави в някакъв съд (например леген) и да се запали. Важно е димът да остане на закрито в продължение на няколко дни.
· Можете да изплашите вредителите с помощта на брезов катран. Необходимо е само с него да се обработят первазите и праговете, както и долната част на мебелите.
· По периметъра на крайградската зона, за да се предпазите от гризачи, се препоръчва да се засаждат еуфорбия, кориандър, пелин, мента или касис. Те са естествена защита срещу вредителите.
· В къщата се препоръчва да подреждате чесън или лайка с добавяне на ментово масло в килери, в ъглите и по стените.
Има много насекоми, мекотели и животни, които могат да навредят на растенията в двора на вилата ви. Някои от тях са способни да причинят толкова тежки щети, че собствениците на обекта ще останат без значителна част от реколтата. За да се борите с тези врагове на градината и зеленчуковата градина, можете да използвате различни методи, препоръчани от професионалистите.