Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се отървем от гъгриците в кухнята?

06 ноември 2024, 13:30 часа

Всяка грижлива домакиня винаги има минимален, а понякога и по-голям запас от зърнени храни или сухи тестени изделия. Той се съхранява в кухнята и се попълва от време на време. Но, ако забележите, че макароните или булгурите просто гъмжат от малки буболечки, това означава, че при вас са се заселили гъгрици и трябва да се отървете от тях.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Как изглежда гъгрицата и защо е вредна?

Това насекомо е забелязано сред хората още от времето на Древния Египет: малки тъмни буболечки с характерен удължен устен апарат, подобен на хоботче. Днес е изчислено, че въпросното семейство насекоми – Хоботници, наброява повече от 50 хиляди разновидности. У нас са познати основно 2 вида: житна и оризова гъгрица. За разлика от житната, оризовата гъгрица може да лети.

Още: Поддържайте кухнята си блестяща без химикали

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Всички разновидности на тези насекоми са изключително плодовити. Една женска снася до 300 яйца в различни видове хранителни продукти: пшеница и пшеничени зародиши, булгури, отворени опаковки с овесени ядки и мюсли, крекери, юфка, макарони, парчета сушени плодове и др. С течение на времето в тях се развиват и какавидират ларви, но на този етап е доста трудно да ги забележите. Обикновено всичко става очевидно едва след като буболечките вече са излезли от своите хранителни „пашкули“.

Основната трудност, с която се сблъсква една домакиня, която е принудена да се справя с тези вредители, е обработването на повърхности и съдове, където се приготвя или съхранява храна. Това изисква изключително внимание при избора на методи и препарати. Във всеки случай ще трябва да започнете с изхвърляне на замърсените консумативи. Необходимо е да се проверят стриктно всички зърнени храни, чай, брашно, кафе на зърна, булгури, сушени плодове и др. При най-малко съмнение те се увиват в найлон и се изнасят в контейнер за боклук. Не трябва в никакъв случай да съхранявате заразени продукти в жилището. А тези, които изглеждат нормални, трябва да бъдат обеззаразени. Как става това?

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Народни средства

За да предотвратите появата на насекомите и по-нататъшното им възпроизвеждане, можете да използвате напълно безопасни народни методи.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Артикули за еднократна употреба, които могат да се използват многократно

Ниски температури

Продуктите се поставят в малки торбички и се слагат във фризера или камерата на хладилника. Унищожаването на ларвите на вредителите отнема 3-4 часа. След това обработените продукти се слагат в плътно затворени съдове за съхранение и се поставят на рафтове.

Високи температури

Гъгриците не понасят високи температури. Затова можете да изсипете зърнените храни върху лист за печене на слой не по-висок от 3-4 см и да го поставите във фурната за 20 минути при 50°C.

Още: 8 начина да освободите място от кухненския плот

Микровълновата фурна също ще ви помогне да се отървете от насекомите. Зърнените култури се изсипват в плосък съд на тънък слой, поставят се във фурната и тя се настройва на максимална мощност за 2-3 минути.

Борбата с гъгриците трябва да бъде всеобхватна. На обработка подлежат като съдовете с храни, така и шкафовете, в които се намират. Рафтовете се измиват със сапунена вода, след това се избърсват с разтвор на трапезен оцет и се избърсват до сухо. Желателно е остане слаб, едва доловим мирис на оцет, който е непоносим за буболечките.

За отблъскваща профилактика са подходящи билки и подправки с подчертан аромат: розетки от карамфилчета, стъбла от лавандула или нейното етерично масло върху памучна вата, мента, дафинов лист, вратига, кори от всякакви цитрусови плодове. Такива „репеленти“ се подреждат равномерно по рафтовете, като се сменят периодично, щом ароматът им изчезне. Средно трябва да ги сменяте веднъж или два пъти месечно.

Разбира се, може да се използват и химически препарати, купени от аптеки и специализирани магазини. В такива случаи най-важното е внимателно да се четат и точно да се спазват инструкциите, които са изписани върху опаковките или са поставени в кутиите.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес