Ако по време на разходка сред природата срещнете бобър, не се приближавайте близо до него, не се опитвайте да го погалите, не го хранете. Това съветват експертите от организацията „Мосприрода“ и за целта са подготвили списък от правила за поведение при среща с представител на този вид, пише БГНЕС.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Бобрите са миролюбиви животни, които се занимават с речно строителство и като правило странят от хората и се опитват да ги избягват. Ако реши, че човек се е приближил твърде много до него, той започва да удря разтревожено с опашката си, след което ще се опита да се скрие в близкия водоем.
Макар и рядко, бобрите биха могли да бъдат опасни. Основното им оръжие при самоотбрана са здравите им зъби, затова при среща с животното е добре да се има предвид някои правила за поведение.
Ако срещнете бобър, не изпадайте в паника, не се приближавайте до него, не се опитвайте да го погалите, не го снимайте със светкавица и не го хранете. Останете на място и изчакайте, докато бобърът отплува, след което се отдалечете бавно, съветват експертите от организацията.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Не се опитвайте да храните бобрите. Организмът им е устроен да преработва достатъчно груба храна, за което помага микрофлората. За да се настрои на непозната за него храна, бобърът се нуждае от време. Затова е опасно да бъде хранен с човешка храна, например хляб. Заради специфичния си хранителен режим, бобрите нямат нужда от допълнително хранене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
През зимата активността на бобрите намалява значително – те се движат само по светло и почти не се показват на повърхността на водата. Ако температурите паднат под -20 ℃, те изобщо спират да напускат жилищата си и остават вътре.
Благодарение на събраните запаси, през зимата бобрите не се притесняват да търсят храна, затова най-дългата им разходка е до „склада“, от който да вземат храната си, се казва в препоръките на природозащитниците.