Рефлуксът е доста често срещан проблем при хората на зряла възраст. Той се изразява във връщането на стомашните киселини в тръбата, която свързва стомаха и устата. Оттам киселините дразнят хранопровода и се получават голям дискомфорт. Може да изпитвате рефлук веднъж или два пъти седмично в по-лека или по-тежка форма. Добрата новина е, че може да контролирате рефлукса с промяна на храненето и някои медикаменти, които може да си купите и без рецепта. Но при някои случаи е задължително да се посети лекар.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Страдате ли от рефлукс? Най-честите симптоми за него включват: проблеми със съня, усещане на бучка в гърлото, кашлица, ларингит, астма, парете в гърдите след хранене, трудно преглъщане, болка в гърдите, връщане на кисела течност или храна.
Рискът от получаване на рефлукс може да се увеличи при бременност, затлъстяване, бавно изпразване на стомаха, издуване на горната част на стомаха, склеродермия. Факторите, които могат да изострят симптомите на рефлукса са: прием на някои лекарства като аспирина, консумация на някои храни (пържени, мазни), пушене, пиене на алкохол или кафе, обилно хранене късно вечерта.
Ако не се вземат мерки за лечение на рефлукса на време, могат да се получат усложнения с времето. Те се изразяват в: стесняване на хранопровода, което води до трудно преглъщане; язва на хранопровода, съпътствано с болка и трудно преглъщане; рак на хранопровода.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Когато посетите лекар и опишете проблема, ако той е в по-леката си форма, вероятно ще ви бъде препоръчано да опитате да се справите с него с леки медикаменти и промяна на менюто. Ако обаче проблемът не отмине до няколко седмици, лечението може да се задълбочи. Лекарствата без рецепта могат да бъдат: лекарства за намаляване производството на киселини, които облекчават симптомите и намаляват производството на киселина до 12 часа; антиациди – за неутрализиране на рефлукса, които могат да проявят странични ефекти като диария или бъбречни проблеми; лекарства, които лекуват хранопровода и спират производството на киселина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Как да промените начина си на живот, за да намалите риска от рефлукс или да намалите честотата му?
Добре е да бъдете с нормално тегло, което отговаря на ръста ви. Излишното тегло само притиска стомаха и кара киселината да нахлуе в хранопровода.
Отказването на цигарите е трудно, но също може да ви помогне да се справите с рефлукса.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Ако имате киселини по време на сън, опитайте да повдигнете главата си, докато спите. Използвайте по-висока възглавница за целта.
Стремете се да вечеряте поне три часа преди да си легнете, за да има време храната да се обработи. Важно е да дъвчете много пъти храната и да се храните бавно, наслаждавайки ѝ се.
Не консумирайте напитки и храни, които водят до рефлукс – пържени, мазни, алкохол, шоколад, лук и чесън, кофеин, доматен сос.
Не носете твърде тесни и прилепнали дрехи, защото те притискат корема и това може да доведе до получаването на киселини.