Обикновено желанието да хапнем нещо вкусно се появява, когато сме притеснени или нервни. В настоящата статия ще ви кажем как да поддържате фигура, опитвайки се да се справите с желанието да ядете сладко. Треньорът във фитнеса ще ви каже да изключите тотално захарта от диетата си, в противен случай ползите от тренировките ви ще бъдат минимални. Така че време е да се отървете от захарта и сладкарските/хлебните изделия, защото развалят фигурата ви.
Човек, който цял живот е употребявал захар и сладкарски изделия, едва ли ще може да спре да го прави веднага, защото навикът му се е формирал с годините, но все пак е добре да опита. Най-важното правило за преход към здравословно хранене и като цяло към здравословен начин на живот е елиминирането на лошите навици не изведнъж, а постепенно - стъпка по стъпка. В този случай стресът до минимум, почти безболезнен преход към съществуване без захар.
Избягвайте стресови ситуации
Всичките ни проблеми са от нерви, така че се опитайте да не се нервирате, защото в този случай най-често прибягваме и посягаме към сладко, за да повишим настроението си. За да стабилизирате душевния си баланс, пийте по-добре здравословни успокояващи билкови чайове, релаксирайте, слушайте приятна успокояваща музика, ако е необходимо,запишете се на йога, отидете на релаксиращ масаж и вани, къпете се редовно – с една дума, за да преодолеете стреса, избягвайте факторите, които го причиняват, и включете тези, които ви помагат да се отпуснете.
Спете достатъчно
Здравословният, пълноценен сън е лукс за съвременните заети хора, но определено трябва да почивате поне 7 часа на ден, защото тялото се нуждае от време, за да се възстанови от консумацията на енергия от предишния ден. Ако спите достатъчно, нивото на стрес в организма ще намалее, което означава, че няма да преяждате и да изпитвате желание да хапнете вкусно лакомство, което да компенсира липсата на енергия поради недостатъчен сън.
Прегледайте диетата си
Възможно е да имате недостиг на витамини, поради което жадувате за сладко. Направете си кръвен тест. Въз основа на неговите резултати пийте витаминно-минерален комплекс като превантивна мярка, а също така включете в диетата си: морски дарове, риба, яйца, пълнозърнести храни, леща, ябълки, ядки, броколи (ако имате дефицит на хром); соя, листни зеленчуци (маруля, рукола), ядки, авокадо, какаови зърна, елда (при дефицит на магнезий).
Разпределяйте храненията си през целия ден
Яжте на малки хранения няколко пъти на ден (например 5-6) по едно и също време. Така ще премахнете резките скокове в нивото на захарта в тялото и през целия ден ще се чувствате сити. Това ще ви помогне да издържите гледката на вкусни бисквитки и да минавате спокойно покрай пекарни и сладкарници, без да си купите нещо сладко.