Чистото, изпрано бельо трябва да мирише свежо. Това обаче не винаги е така на практика. Понякога нещата излъчват неприятна миризма на плесен. Има няколко причини за това. Прочетете защо прането мирише на плесен, как да се справите с проблема и какво да имате предвид.
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
Защо дрехите ни миришат на влага и лошо, след като бъдат извадени от пералнята?
Има няколко причини, поради които изпраното пране може да излъчва неприятна миризма. Те трябва да бъдат плремахнати, в противен случай няма да е възможно да се справите с проблема. Фактори като:
· Застояла вода в барабана или гуменото уплътнение на пералнята. За да предотвратите това, не трябва да затваряте плътно вратата веднага след изпиране.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
· Съхранение на мръсни дрехи в пералня. В условия на висока влажност бактериите и плесените започват да се размножават активно. Редовното пране няма да помогне за справяне с миризмата, която причиняват.
· Неправилна грижа за пералната машина. Неприятните миризми могат да идват от елементи като: дренажен маркуч, чекмедже за перилен препарат, воден филтър.
· Неправилно свързване на маркуча към канализационната тръба. В този случай след първото пране от прането ще се излъчва характерната миризма на отпадъчна вода. Друга причина за тази "миризма" е гниенето на стария клапан, при условие, че е бил в употреба от много години.
· Неспазване на дозировката на перилните препарати. Голямо количество прах няма време да се изплакне, покривайки всички елементи на пералната машина с филм. Тази слуз се превръща в резервоар за съхранение и растеж на бактерии.
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов
· Дългосрочно съвместно съхранение на мръсни предмети в коша за пране. Микробите и гъбичките в такива условия се развиват лесно, бързо увеличават броя си и предизвикват гнила миризма.
· Дългосрочен престой на дрехите във водата. Ако оставите прането накиснато в легена за 2-3 дни, то ще започне да гние, излъчвайки кисела миризма. Освен това нещата могат да се развалят в машината, ако има внезапно прекъсване на тока.
Как да премахнете неприятната миризма?
Справянето с неприятните миризми ще отнеме известно усилие В никакъв случай не трябва да поставяте в килера си дрехи, миришещи лошо. Това ще провокира прехвърлянето на миризмата върху други тъкани. Ако обикновеното изпиране се окаже неефективно, тогава народните средства идват на помощ. Най-ефективните рецепти са:
· Сода – Сипва се във второто отделение на машината. Първото отделение трябва да съдържа прах за пране.
· За един цикъл са достатъчни 3-4 с.л. л. Газирани напитки. След приключване на прането изплакнете дрехата 2-3 пъти. Сушете прането си на открито.
· Оцет. Трябва да накиснете вмирисаните дрехи в него. За да приготвите разтвора за всеки литър вода, вземете 1 супена лъжица. л. оцет 9%. Дрехите се накисват за един час, след което се изпират както обикновено.
· Физиологичен разтвор. Дрехите се накисват в него за 2-3 часа. За всеки литър вода сложете 1,5 супени лъжици. л. сол. Можете да подобрите ефекта, като добавите водороден прекис (1 чаена лъжичка) към разтвора. Този състав обаче е подходящ само за пране на светли или силно оцветени тъкани.