Дори не може да си представите колко много акари и мръсотия се задържат във възглавниците. Ако имате проблеми със съня, оплаквате се от запушен или течащ нос, може би е време да изперете възглавницата си.
Мръсната възглавница влошава качеството на съня и може да причини кихане, кашлица, зачервяване и сълзене на очите, кожни обриви.
Ето как е правилно да се грижите за възглавниците според материала, от който е направен техният пълнеж.
Възглавници от пух
Много домакини избягват прането на възглавници с естествен пълнеж и вместо това използват услуги на химическо чистене. Но ако все пак разполагате с пералня с капацитет от 6 кг или повече, можете да изперете възглавницата си у дома.
Преди да го направите, уверете се, че шевовете на възглавницата не са повредени и от тях не стърчат пера. Заедно с нея в барабана на пералнята добавете и няколко топки за тенис, гарантиращи по-бързо изсъхване след пране.
Изберете програма за деликатни тъкани или за пране на ръка. Температурата на водата не трябва да надвишава - 30-40 градуса, а програмата трябва да е без допълнително изплакване и центрофугиране. По-добре е да използвате течен прах за вълнени дрехи. И в никакъв случай не добавяйте омекотител, тъй като перата ще се слепнат.
След пране оставете възглавницата да изсъхне на проветриво място.
Възглавниците от пера се перат веднъж на 1-2 години, а се подменят - 4-5 години след покупката.
Възглавници от бамбук
Възглавниците с бамбуков пълнеж се почистват по-лесно. Те могат да се перат до 6 пъти годишно, тъй като материалът е здрав и издръжлив.
Задължително е да се използва прах за деликатни тъкани. Режимите за пране са същите, както при пухените възглавници, но в случая може да зададете лека центрофуга.
Задължително е бамбуковите възглавници да се сушат в хоризонтално положение, в противен случай целият пълнеж ще се „свие надолу“ . Те не трябва да се сушат на пряка слънчева светлина.
Възглавници със синтетичен пълнеж
При тях за пълнеж се използва холофайбър, синтепон, синтетичен пух и изкуствен лебедов пух. Тези възглавници са евтини, но и по-краткотрайни. Те бързо губят формата си. По-добре е да ги подмените, отколкото да ги изперете.
Ако въпреки това решите да ги изперете, не забравяйте, че холофибърът се пере при температура не по-висока от 70 градуса, а всички останали - при не по-висока от 40. Оборотите не трябва да са повече от 600. Единственото предимство на синтетичните възглавници е, че изсъхват бързо.
Латексовите и ортопедичните възглавници не се перат. Това важи и за тези с пълнеж от билки и семена. Те могат да бъдат почиствани единствено с влажна кърпа или прахосмукачка. Петната се отстраняват с кърпа, напоена със сапунена вода. Копринените възглавници се нуждаят от професионално почистване.