Ето няколко полезни съвета къде да поставите спатифилума.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Изберете място с разсеяна светлина за цветето "женско щастие" (това е популярното име на растението). Например, поставете го близо до прозорец. Спатифилумът обикновено толерира частична сянка, но няма да се развие напълно в далечния ъгъл на стаята с минимално осветление.
Как се полива спатифилум
Не дръжте растението в постоянно блато. Оставете почвата да изсъхне около една трета от саксията между поливанията. За да изпробвате това, използвайте дървена пръчка с тъп край.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Поливайте растението с вода със стайна температура или малко по-топла. От студена могат да започнат проблеми с кореновата система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Бъдете особено внимателни в периоди, когато външната температура е ниска. Ако преовлажните растение, което е на студен прозорец, корените ще започнат да гният.
Пръскайте спатифилума редовно, например веднъж на 1-2 дни.
Как да пресадите спатифилум
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Ако сте купили „женско щастие“ в магазин, не отлагайте пресажданетоа му. Направете го след 2-3 седмици: пресаждането му от саксия не е най-добрата среда за добър растеж. Също така корените могат да бъдат затворени в мрежа или чаша, което ще попречи на нормалното им развитие.
Когато пресаждате растения, които са попаднали в земята и са отгледани в местни оранжерии, изчакайте, докато сезонът е подходящ.
Провеждайте планирана смяна на почватата ежегодно, най-добре през пролетта.
Коя саксия да изберете за спатифилум
Най-добрият вариант е ниска и доста стегната саксия, с 1–1,5 см по-голяма от кореновата система. При такива условия спатифилума няма да губи енергия за запълване на целия обем с корени.
Коя почва да изберем за спатифилум
За това цвете са подходящи леки, рохкави и пропускливи почви. Например можете да използвате специални варианти за ароиди.
Ако няма такива, направете почвената смес сами. За да направите това, вземете универсална високо торфена почва. Смесете го с малки парченца борова кора. Освен това добавете малко бакпулвер (перлит или вермикулит) и няколко парчета въглен.
Как да пресадим
Извадете растението от саксията. Внимателно освободете корените от старата почва. Изрежете гнилите с остър нож. Третирайте точките на рязане с натрошен активен въглен.
Как да оплодим спатифилум
Започнете да прилагате превръзка само 1–1,5 месеца след пресаждането. Преди това не е необходимо: в новата почва вече има достатъчно всичко и растението през това време ще се справи със стреса от променящите се условия.
Използвайте органо-минерални торове в пропорциите, препоръчани от производителите. Прилагайте ги от пролетта до есента на интервали от 2-3 седмици.
Как правилно да се грижим за спатифилум
Поставете растението на разсеяна светлина или полусянка.
Предпазвайте от течение и пряка слънчева светлина.
Поливайте, докато почвата изсъхне.
Пръскайте цветето редовно.
Пресаждайте ежегодно през пролетта.
Използвайте лека и рохкава почва, подходяща за цветето.
Подхранвайте растението с торове.