Какво е икона?
Иконата е свещено изображение на Господ, Света Богородица, ангелите, светиите. Буквално думата “икона” от гръцки означава портрет, изображение или картина, предназначен да изразява, представя или да осъществява аналогия с нещо.
Иконата не е картина в традиционния смисъл на думата. Тя не се стреми да предаде точно материалния свят около нас. На нея са изобразени личности, които се считат за светци в християнството.
По какво да различим иконата от обикновената картина?
- по ореола над главите на светците
- надписите
- особеното разположение на фигурите
- цветовете
Как да изберем икона?
Чудите се каква икона да изберете за дома си или за подарък. Ето какво символизират иконите с някои от най-популярните изображения:
Исус Христос
Най-разпространени, разбира се, са иконите с образа на Исус Христос. За разлика от ореола на другите светии, този на Христос е съчетание от бляскав кръг с вписан кръст в кръга. Този вписан кръг е символ на божествената му природа. Освен кръста са добавени гръцките букви Ο, Ω, Ν. Те образуват изреченото от Господ пред Мойсей “Аз съм Онзи, който съм”.
НИКОГА не поставяйте икони на тези места в дома си
Света Богородица
Най-почитаната светица в християнството. Символ на безграничната майчина любов. Най-разпространени са иконите, които изобразяват Богородица да държи Младенеца Исус Христос. Според легендите първата икона изобразява Света Богородица и е нарисувана от св. апостол и евангелист Лука, който веднага след Петдесетница рисува 3 икони. Една от тях е “Умиление. Нашата грижовна Владичица”, “Пътеводителка” и Божията майка без Младенеца.
Света Ана - покровителка на майките и семейството
Свети Антон - покровител на ковачите
Апостол Матей - по професия е бил бирник. Счита се за покровител на данъчни служители, митничари
Архангел Гавриил - избран да отнесе благата вест за предстоящото рождение на Исус, покровител на дипломати и пощенски служители
Света мъченица Варвара - покровителка на децата, бъдещите майки и на занаятите, присъщи на жените
Свети Георги Победоносец - покровител на военни, земеделски производители, фермери
Свети Димитър - покровител на строители, архитекти, инженери
Свети Иван Рилски - покровител на българите, подходящ за подарък на политици и хора, отдадени на народа си
Свети Йоан Кръстител - покровител на кумството и братството
Светите братя Кирил и Методий - покровители на учители, учени, преподаватели
Светите братя Кузма и Дамян - лекували болни животни, покровители на ветеринарните лекари
Свети Мина - посветил е живота си на страдащи, болни и бедни, покровител на семейството
Свети Николай Чудотворец - покровител на рибари, моряци, търговци, финансисти, банкери, изследователи
Свети Пантелеймон - покровител на лекари и медицински работници
Свети Спиридон - покровител на обущарите
Свети Стефан - покровител на ловджиите
Свети мъченик Трифон - покровител на лозари и винопроизводители
Свети Харалампи - покровител на пчелари
Ако имате икона у дома е редно да знаете най-важните й поверия
Къде да поставим иконата у дома?
Според правилата на източното православие, иконата трябва да се постави на източна стена или ъгъл, за да бъде с гръб към изгрева. Мястото трябва да е видимо, всеки, който прекрачва прага на дома, да може да вижда иконата. Ако нямате подходяща източна стена (ако е малка или на нея има прозорец) може да поставите иконата и на друга стена, но при спазване на няколко условия: до иконата не трябва да има снимки, картини, гоблени или други декоративни орнаменти. Иконата не трябва да е близо до телевизор или радио.
В някои домове се поставят икони с кандило. По традиция кандилото трябва винаги да гори, така както гори вярата на човека в Бог. От съображения за сигурност не е много удобно да гори през цялото време, затова е препоръчително да палите кандилото само на празници или сутрин за кратко време. Ако искате да поставите няколко икони, трябва да спазвате някои правила. Вдясно се поставя иконата на Исус Христос, а вляво иконата на Богородица. Добре е в детската стая да сложите икона на ангел-хранител или на покровител/покровителка на децата.