Баркод е отпечатан на опаковките на почти всички стоки, които пазаруваме, но често не му обръщаме внимание, не знаем предназначението му или считаме, че той е за по-лесно маркиране на стоката на касата и нищо повече. Това е далеч от истината. Баркодът наистина помага за по-бързо обслужване и маркиране на продукта без риск от грешки, но това е само малка част от предназначението му.
Баркодът крие много ценна информация – за производителя, страната на произход, както и дори дали продуктът е произведен по лиценз. Настоящата статия ще ви помогне да разберете по-добре същността на баркода и да може да „четете“ информацията, закодирана в него.
Видове баркод
Съществуват различни видове баркод – Code 128, Codabar, EAN 8, EAN 128, Code39. UPC-Е е код, намиращ употреба при малки предмети и липса на място на опаковката. Данните са компресирани, за да се запазят в рамките на шест цифри. ISBN-13 е баркодът, използван в книгите, отговарящ на стандартите EAN-13. А EAN-13 е най-често употребяваният и универсален продуктов код. Съществуват и специализирани баркодове, които се използват за защита на медицински продукти или пратки – фармакод, използван от фармацевтичните компании за сигурност и контрол на опаковката, както и пощенските кодове на опаковките, служещи за проследяване на пратките.
Какво показва EAN-13?
Повечето търговци изискват стоката да има баркод EAN-13, за да я продават в обектите си. Това позволява бързо маркиране и отчетност. Вероятно, щом цената излиза при маркиране, считате, че тя е посочена в баркода и се чудите как точно се случват нещата при промяна на цената дали се променя цялата опаковка и баркода. Всъщност повечето EAN-13 не посочват цена. Но в системата на търговеца всеки EAN-13 е свързан със стоката и цената ѝ. Там именно се правят промените в цената, а EAN-13 и опаковките на продуктите остават непроменени.
Баркод на български продукт по стандарта EAN-13. Снимка: Vassia Atanassova / CC BY-SA 3.0
EAN-13 баркодовете имат 13 цифри, както подсказва името им. Първите 2 цифри сочат кода на страната, след което следват 5 цифри, които са кодът на производителя, последвани от 5 цифри код на стоката. Последната 13-та цифра е контролна. Ако след нея забележите знак „по-голямо“, то стоката е произведена по лиценз.
Какво се случва при разминаване на кода и написаното на опаковката?
Ако първите две цифри от EAN-13 баркода сочат, че държавата е Англия например, а на опаковката пише „Произведено в Китай“, то вероятно може да решите, че сте попаднали на реплика, менте или че има нещо нередно. Винаги съществува вероятност да има нередност, но разминаването няма нищо общо, не трябва да буди съмнение и е напълно нормално. Фирмата може да е получила баркода си в страната, за която изнася най-често, а не в своята, или продуктът да е произведен в дъщерно предприятие и т.н. Разминаването не следва да ви притеснява, има други критерии, по които да различите оригинал от менте.
Освен баркодове съществуват и QR кодове, които се сканират със смартфон и водят към закодирана предварително в тях информация – сайт, Фейсбук страница или където е пожелал собственикът на QR кода.