Дафиновият лист е познат още от древни времена и тази подправка е била почитана като свещена.
Още в миналото растението е било добавяно основно към по-пикантните ястия. За подправянето на ястията се използват сушените листа на растението. Не е препоръчително обаче да се прекалява с количествата, един лист е напълно достатъчен. Той се поставя по време на готвене и при самото сервиране се отстранява, тъй като вкусът му е горчив и може да предизвика неприятно усещане.
Кога да го добавим към ястията, които приготвяме?
Свикнали сме да добавяме тази подправка към яхнии с картофи, риба, ястия с боб и много други.
Как можем да прочистим тялото си с дафинов лист?
Това растение си хармонира отлично с лук, чесън, бахар, черен пипер, оцет, хвойна. Ако готвите овнешко месо или дивеч, задължително добавете едно – две листа от подправката и няма да съжалявате.
Дафиновият лист е считан за чудесен консервант и поради тази причина се добавя към туршии, маринати, консерви, а дори и към виното.
Добре е обаче да знаете, че растението може да раздразни лигавицата на стомаха и затова не се препоръчва на хора, които имат чернодробни и стомашни заболявания. Най-добре да се избягва, ако съществуват подобни оплаквания.
У нас дафиновият лист се използва не само като подправка, но и в народната медицина. Това растение способства възбуждането на апетита, както и успява да помогне на хора, страдащи от астма или бронхит.
Запомнете, че с количествата не бива да се прекалява. Едно листо е напълно достатъчно, ако готвите ястие за 4 – ма души. Ароматът на дафиновия лист е силен и натрапчив и затова много трябва да се съобразите с това!