Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Яж лук и се не бой! Ето за какво е най-полезен той

17 февруари 2025, 08:08 часа

Макар че миризмата на лук от събеседника ви е отблъскваща, както и може да е притеснително за вас да общувате, ако сте консумирали лук, този зеленчук е толкова полезен за здравето, че е задължително да го добавите към ежедневното си меню. За да избегнете неприятни ситуации, консумирайте го вечер или печен, или добавен в ястията, за да премахнете неприятната миризма.

Какво приложение имат люспите от лук в домакинството

Inserted Image

Ползи от консумацията на лук

Ако не обичате лук, за какво е най-полезен може да ви изненада и да промени мнението ви за „миризливия“ зеленчук. Възможно е да го свързвате с белег на ниска култура, бедност, повлияни от литературата, сочеща лука като храна за селяните и най-ниските прослойки в обществото някога, както и да ви възпира миризмата му, безспорно неприятна за околните, но лукът е толкова полезен, че е ценно за здравето добавянето му към ежедневното меню. Вижте основните причини да консумирате лук – за какво е най-полезен.

Лечебните свойства на лука са известни от хилядолетия. С този зеленчук атлетите в древна Гърция са пречиствали кръвта си, а средновековните лекари са го използвали като средство за лечение на главоболие и сърдечни заболявания. Днес знаем въз основа на редица научни изследвания, че лукът притежава много повече ползи за здравето от посочените. Богат на витамини от група Б, лукът подобрява метаболизма и функциите на нервите, а щедрото съдържание на минерала калий в зеленчука гарантира подобряване на баланса на течности, бъбречна функция, мускулните контракции. Сред ползите за здравето от лука са:

Какво ще се случи с тялото, ако ядем лук всеки ден

Понижаване на нивата на триглицеридите и холестерола, с което лукът се грижи за укрепване на сърдечно-съдовата система. Консумацията на лук според проучванията води до по-нисък риск от сърдечни заболявания. Изследване върху влиянието на зеленчука върху холестерола сочи консумацията на 100-тина грама суров червен лук на ден в продължение на 8 седмици като съществено понижаващо нивата на лошия холестерол. Неприятното е, че подобно е действието само на суровия лук, но има начин да се справите с неприятната миризма, както и опцията да консумирате вечер със салатата.

Червеният лук има и други удивителни ползи за здравето, дължащи се на растителни пигменти от семейството на флавоноидите, които не само са отговорни за цвета му, но и се явяват средство за превенция на диабет и някои видове рак.

Лукът успешно съумява да допринесе за контрол на кръвното налягане и понижаването нанивата му при хипертониците благодарение на съдържащия се в него антиоксидант кверцетин, които притежава и ценни противовъзпалителни свойства.

Лукът помага за контрол на кръвната захар, превенция на диабета и контрол върху това коварно заболяване, като по този начин минимизира риска от опасни усложнения, породени от диабета. Само 100 гр. от ценния зеленчук водят до намаляване на нивата на кръвната захар на гладно след 4 часа.

Лукът е ценен и с подчертаните си антибактериални свойства. Той действа като естествен антибиотик и унищожава вредните бактерии особено ешерихия коли и стафилококус ауреус. Ценният зеленчук притежава и свойството да инхибира растежа на Helicobacter pylori, свързани със стомашни язви и някои видове рак на храносмилателната система.

Ежедневната консумация на лук е от ключово значение за костното здраве на дамите в менопауза, като подобрява костната плътност и предпазва от остеопороза.

Фибрите и пребиотиците в лука подобряват стомашно-чревното здраве, а е известно, че именно там се намира значителна част от имунната ни система. Така лукът се грижи и за имунитета чрез увеличаване на броя на полезните бактерии в червата, с което се подобрява и имунната функция.

Ето как да съхранявате лука, така че нито една глава да не изгние

Как да не миришете на лук?

Лимонът заличава миризмата от ръцете, ако сте пропуснали да използвате ръкавици, а ментата крие и премахва тази от устата. Не хапвайте лук през лятото през деня, защото миризмата се отделя и чрез потта.

Ни лук ял, ни лук мирисал – как да не се усеща, че сте хапнали лютивия зеленчук?

Inserted Image

Статията не замества лекарска консултация.

Източник: Healthline

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес