Орехи
Казват, че орехите са най-старата известна храна за дърветата, датираща от 10 000 години. Изглежда, че орехите имат голямо разнообразие от ползи за здравето, плюс те са богати на определени фитохимикали – особено феноли, фитати и фитостероли – което ги прави най-добрите ядки от всички най-здравословни ядки.
Те са чудесен източник на омега-3 мастни киселини, които са свързани с противовъзпалителни ползи. По-конкретно, орехите са богати на алфа-линолеинова киселина, омега-3 мастна киселина, свързана с подобряване на здравето на костите и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и диабет, според American Journal of Clinical Nutrition.
Едногодишна диета, богата на орехи, подобрява общия и LDL холестерола при затлъстели жени. Орехите също могат да имат повече ползи за сърцето. С мощни антиоксидантни качества, протеините в орехите се борят с клетките на рака на дебелото черво и гърдата, показва проучване, публикувано в списание Plant Foods for Human Nutrition.
Плодове и зеленчуци за детокс на организма
Бадеми
Повечето от бадемите в света идват от Калифорния и интересното е, че те произхождат от семейството на прасковите. Те съществуват от библейски времена и са били рекламирани като едни от най-здравословните ядки (и храни като цяло) почти толкова дълго.
Изследване показва намаляване на телесното тегло, коремните мазнини и кръвното налягане при хора със затлъстяване, след като ядат 15 процента от калориите си от бадеми в продължение на 12 седмици. Освен това, проучване от 2017 г., направено в Индия, показва по-добър контрол на глюкозата, подобрени нива на триглицериди и холестерол и намален размер на талията при възрастни с диабет, които ядат бадеми само за три седмици.
Бадемите също са чудесни източници на витамин Е, калций, магнезий и фолиева киселина. Хапвайте ги както са или се възползвайте от ползите за здравето от бадемите чрез бадемово масло, бадемово брашно и бадемово мляко.
Шамфъстъци
Проучване, публикувано в Метаболизъм, показва значително подобрение на холестерола и триглицеридите при възрастни с диабет, които ядат шамфъстък всеки ден в продължение на един месец. Друга група изследователи установи, че яденето на шамфъстък в продължение на четири месеца подобрява контрола на кръвната захар при възрастни с преддиабет.
Шамфъстъкът съдържа ресвератрол, антиоксидант, свързан с по-добри нива на глюкоза при хора с диабет. Хората с преддиабет също са имали подобрена инсулинова резистентност и възпалителни маркери. Противовъзпалителните ползи могат да идват от фитохимикалите на шамфъстъка, като феноли, проантоцианидини и флавоноиди.
Ядки макадамия
Наречени „Кралицата на ядките“, ядките макадамия са родом от Австралия. Изследванията откриват връзка между консумацията на ядки макадамия и по-ниския риск от сърдечни заболявания. Всъщност преглед на шест клинични проучвания от 2015 г. заключи, че включването на ядки от макадамия в диетата помага за понижаване на общия и LDL холестерола.
Ядките макадамия също са добри източници на тиамин и манган. Накратко: ядките макадамия изглежда имат сърдечно-съдови ползи, така че не би било лоша идея да ги направите част от ежедневната си диета.
Могат ли котките да ядат кучешка храна?
Кашу
Кашуто е популярна ядка за закуска - и е също толкова здравословна, колкото и вкусна. Кашуто съдържа фитати с противовъзпалителни свойства, както и основните минерали фосфор, магнезий, мед и манган. Последните изследвания разкриват, че мъжете и жените с умерено повишен LDL (лош) холестерол, които консумират между 16 и 36 кашу дневно, са имали намаление на общия и LDL холестерол след един месец.