Съществуват две противоположни мнения относно вредата от климатика за човешкото здраве. Някои казват, че това е вредно, защото климатикът изсушава възхуда по време на работа. Други твърдят, че няма от какво да се притеснявате.
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
За да разберете къде отива влагата и защо климатикът изсушава въздуха, просто трябва да запомните принципа на работа на изпарителната хладилна машина.
Климатикът работи благодарение на свойствата на работния флуид (лесно изпаряваща се течност или газ) да охлажда с рязко разширение. Този процес протича в специална изпарителна система с радиатор с ребра, през който вграденият вентилатор задвижва въздуха, който трябва да се охлади.
Разберете защо имате болки в гърлото от климатика - променете това в настройките му!
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Водните пари, разпръснати в атмосферата, са склонни да кондензират под формата на водни капчици върху студената повърхност на радиатора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
При всичко това се спазва закономерността - колкото по-голяма е разликата между температурите на въздуха и изпарителя, толкова повече вода се утаява във водния резервоар. Например в летните горещини един климатик може да изпомпва до един литър на час.
Норми за допустима влажност и нейния ефект върху човешкото тяло
Съгласно действащите санитарни норми и правила, допустимият процент на влага в жилищните помещения варира от 40% до 60%, а в средната климатична зона естественото ниво варира около седемдесет процента.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Ако нямате КЛИМАТИК у дома, ето 3 СУПЕР идеи как да се разхладите
Как да нормализирате нивата на влажността на въздуха?
След като разберете дали климатикът изсушава въздуха и се уверите в отрицателното въздействие, е необходимо да решите проблема с нормализирането на влажността.
По същество има само един метод за решаване на проблема - да се вкара малко вода в атмосферата отвън. А как ще се реализира е въпрос на вкус за всеки. Накратко, най-често срещаните дизайнерски решения са:
- Купа с вода. Благодарение на естествения процес на изпарение, течността постепенно преминава от купата в околната среда. Плюсове - няма материални разходи, минуси - няма контрол върху процеса.
- Купа с вода с насочен към нея вентилатор.
- Аквариум. Същата купа, само по-голяма. Плюс това – красиво е, а и гледането на рибките успокоява психиката.
Вентилатор или климатик? Ще се изненадате кое е по-вредно
- Стайни цветя. Всички растения изпаряват влагата от повърхността на листата си, като същевременно автоматично се опитват да настроят климатичните условия в помещението до оптималните параметри.
- Автоматичен овлажнител. Има много модификации и от потребителя се изисква само да избере оптималната конфигурация.
Най-добре е, разбира се, да използвате специално устройство, което ще избегне ненужните проблеми за зает човек.
Съвети
Ако възникне въпросът за избора на специално устройство, тогава студените овлажнители са най-подходящи за домашна употреба. Някои от тях работят дори без електричество поради голямата площ на изпарение.