Повечето хора смятат, че балсамовият оцет е просто съставка за салатен дресинг, но той е много повече от това. Ако вземете бутилка балсамов оцет от рафта в магазина за хранителни стоки, има голяма вероятност вкусът му да е кисел, защото не е направен по традиционния начин. Автентичният балсамов оцет е възникнал в италианските региони Модена и Емилия-Романя, и е сладък и сиропиран, а не с кисел вкус.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Произведен от сладкия сок от прясно грозде, традиционният балсамов оцет абсорбира цвета и ароматите от дървените бъчви, в които отлежава, създавайки сладки нотки и консистенция, подобна на сироп. Освен това той носи ползи за здравето, които са по-големи от тези на другите видове оцет. Ето как да си набавите най-добрия балсамов оцет и да готвите с него, за да извлечете максимална полза от него.
Предимства, които са общи за всички видове оцет
Още: Можете ли да приемате ябълков оцет по време на гладуване?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Всички видове оцет имат оцетна киселина, за която е доказано, че подобрява инсулиновата чувствителност и цялостното усещане за ситост. Когато добавяте нещо кисело към храната, то помага за омекотяването и разграждането ѝ, което подобрява цялостното храносмилане и усвояването на хранителните вещества.
Оцетът може да помогне и за управлението на кръвната захар. Той притъпява скоковете ѝ, което помага за предотвратяване на възпаленията и пристрастяването към захарта.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Какво прави балсамовият оцет за тялото ви?
Благодарение на ниския му гликемичен индекс, хората с диабет често могат да използват традиционния балсамов оцет, въпреки естествената му сладост. Отлежалият балсамов оцет има по-добър вкус, освен това, колкото по-дълго отлежава, толкова по-силен е антиоксидантният му капацитет и толкова по-голямо е количеството на полифенолите в него.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Вода с оцет на гладно - как влияе на кръвната захар
Традиционният балсамов оцет има по-високи нива на антиоксиданти от тези, които се съдържат в другите видове балсамов оцет. Също така, той е богат източник на ресвератрол, който помага за намаляване на окисляването на LDL холестерола.
Добре е да включвате балсамов оцет в диетата си заради неговата противовъзпалителна, антиоксидантна и пробиотична активност. Имунитетът идва от червата, така че колкото повече добри бактерии имате, толкова по-добър е имунитетът ви.
Рецепти с балсамов оцет
Няма нищо лошо в това да накапете гъст балсамов оцет върху резенчета домати и прясна моцарела. Но има и много други начини да му се насладите. Заради по-гъстата му консистенция можете да го добавяте към салати, зеленчуци или източници на протеини. Използва се и в маринати и като добавка към супи към края на готвенето, за да придаде още по-приятен вкус. Оцетът е подходящ дори за десерти, например за обливане на ванилов сладолед с печени ягоди като алтернатива на горещия фъдж.
Още: Тези люти чушки с оцет и чесън в буркан са любими на много българи