С настъпването на студеното време проблемът с конденза по прозорците се влошава. Наличието му може да доведе до появата на мухъл. Въпреки това е възможно да се избегне излишната влага. Един евтин, лесен и бърз метод помага да се погрижите стъклата да не се запотяват през зимата. Достатъчно е само да ги намажете с един достъпен разтвор. Ключовата съставка със сигурност е във вашата кухня. Става въпрос за препарат за миене на съдове.
Евтин и лесен трик против конденз
Сапунката идеално предпазва прозорците от запотяване през зимата. За целта използвайки капка течност за миене на съдове. Тя създава бариера върху стъклото, която няма да позволи натрупването на вода.
С тези цветя ще забравите за конденза и мухъла у дома
Какво трябва да направите, за да се отървете от проблема:
Нанесете малка капка течност за миене на съдове върху плътна микрофибърна кърпа. Препаратът трябва да е в много малко количество, за да се нанесе на тънък слой и да не замърси прозореца.
Постепенно избършете почистващия препарат по цялата повърхност на стъклото.
Ще се изненадате колко добре действа този трик - верото предотвратява запотяването и сякаш отблъсква водата.
Основните причини за появата на конденз
Следните причини стоят в основата на образуването на излишна влага:
- Лоша вентилация - най-студената повърхност в отопляваната стая е стъклото на прозореца. Следователно парата, съдържаща се във въздуха, винаги се утаява върху прозорците. Излишната влага се образува по време на процедури за къпане, почистване и готвене. За поддържане на оптимален микроклимат помещенията трябва да са оборудвани с вентилационна система, която насърчава притока на сух въздух. Дефектната вентилационна система е основната причина за образуването на конденз. При дървените прозорци, за разлика от пластмасовите, запотяването е по-рядко. Това се дължи на по-малката плътност на дървената дограма - естествена вентилация.
- Широк перваз на прозореца - водата може да се натрупа под прозореца, ако первазът му е твърде широк и се използват плътни завеси. Такива препятствия предотвратяват издигането на топлия въздух и затоплянето на стъклото. Прозорецът се преохлажда и на повърхността му се появяват капки вода.
- Дехерметизация - на места, където прозорецът е разхерметизиран, вътре се появява конденз и се появява лед. Причини за разхерметизиране: стара дървена дограма, дефекти, непрофесионален монтаж на стъклопакет.
Поведението на жителите също влияе върху влажността в помещението:
- постоянно готвене без използване на вентилация, проветряване;
- често използване на банята;
- дефектен водопровод;
- сушене на големи количества дрехи;
- голям брой цветя на первазите;
Още: Сложете това на перваза на прозореца и ще забравите за конденза