Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интересни факти за есента

23 септември 2021, 12:28 часа

Есента е сезон, който или харесвате, или мразите. Някои от неговите аспекти са завладяващи: топло слънчево време, блясък на цветове по дървета и храсти, индийско лято. По-лошо е, когато показва по-тъжното си лице под формата на проливни дъждове, силен октомврийски вятър и студено време. Нещо повече, това е период на преминаване, който предизвиква тъга, носталгия и е депресиращ. Често резултатът от тези носталгични настроения е лирическа поезия, живопис и музика. 

Ето 7 интересни факта за есента:

1. Есента е един от четирите основни сезона на годината в умерения климатичен пояс

Той отбелязва прехода от лято към зима, през септември - в Северното полукълбо или март - в Южното полукълбо, когато светлинният ден става значително по-кратък и температурата намалява значително.

2. Прави се разлика между климатичната и астрономическата есен

Климатичната есен е периодът от годината след лятото, в който средната дневна температура на въздуха варира между 15 и 5 С. Астрономическото падане започва с есенното равноденствие, което продължава до зимното слънцестоене, което в северното полукълбо бележи периода между 23 септември и 22 декември.

3. В южното полукълбо всички тези явления и дати се изместват с шест месеца

Есенните месеци се считат за март, април и май.

4. Есенните месеци в Северното полукълбо се считат за септември, октомври и ноември

През астрономическата есен денят е по-кратък от нощта.

5. В Централна Европа се разграничават още два фенологични сезона, на които есента е разделена: ранна есен (лято) и есен

Фенологията е наука, която изучава връзката между промените в климатичните фактори и периодичните явления в живата природа, като поникване, цъфтеж, плододаване, отпадане на листата на растенията, зимен сън, заминаване на птици и появата на две поколения при някои насекоми. Поради обекта на изследване можем да разграничим фитофенология, зоофенология и агрофенология.

6. Есента е време, когато многогодишните растения натрупват резервни вещества.

Този процес започва в края на лятото, когато повечето дървесни видове намаляват нивата на активност чрез изхвърляне на резервни хранителни вещества от листата към ствола и корените. Широколистните дървета изхвърлят листа, които така или иначе не биха могли да фотосинтезират през зимата. Тази адаптация на дърветата се дължи и на факта, че от октомври духат силни ветрове, а липсата на листа намалява съпротивлението на вятъра.

7. Листата на дърветата също променят цвета си през есента, като стават цветни: жълто, оранжево, червено.

По време на есенната подготовка на многогодишни растения за зимен покой съдържащият се в листата хлорофил се разгражда на прости съединения, които се транспортират дълбоко в растението и се съхраняват в корените. Листата лишени от хлорофил стават жълти, оранжеви, червени, тъй като в резултат на изчезването на зеления пигмент стават видими други пигменти: антоцианини, които придават червен цвят, каротини - оранжев, и флавоноиди - жълт.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес