Вече сме си говорили за здравословните ползи от целуването, както и за типовете целувки, по които мъжете са луди. Сега правим още една крачка напред с впечатляващ списък с факти, на които със сигурност ще вдигнете вежди от почуда.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
1. Стилът ви на целуване произхожда от утробата
Ако обърнете внимание на всеки холивудски филм, живопис или скулптура, ще забележите двойки, които се целуват с глави, наклонени надясно. Защо?
Немски изследовател наблюдава над 100 двойки и отбелязва, че две трети от тях накланят главата си надясно. Широката научна общност теоретизира, че този инстинкт произхожда от утробата, когато бебетата са позиционирани с глава, наклонена надясно.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
2. Целуването изисква сериозна мускулна сила
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Една целувка включва 146 мускула за координация - 34 лицеви и 112 постурални мускула. Екип от британски изследователи, Илейн Сасун, Анабел Дитъм, Робърт Скъли и професор Гас Макгрутър, изучават целувката под магнитен резонанс и откриват, че тя засяга най-вече орбикуларис орис (мускула около устата). Да, това е наистина добра тренировка за лице!
3. Любовта към целуването идва от плъхове
Казушиге Тухара и колегите му от университета в Токио вярват, че афинитетът ни към целувките произлиза от древен плъх. Мишките и мъжете имат изненадващо подобен генетичен състав - споделят общ прародител, живял преди около 75 и 125 милиона години.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Това древно създание, подобно на плъх, се е наричало Eomaia scansoria (Eomaia, гръцки за „древна майка“ и scansoria, латински за „катерач“). Научният екип теоретизира, че това същество е търкало носове с партньорите си, за да активира феромони. Така че в основата си човешките целувки наистина са поведение на гризачи.