Напоследък в медицинските среди стана много популярна версията, че една от основните причини за пандемията от коронавирус с толкова висока смъртност е прекомерното и неконтролирано използване на антибиотици от човечеството, което доведе до смъртта на бактерии, съдържащи вируси.
Още: Какво е ПМС и кка да облекчим тежките симптоми
Още: Какво е маниока и полезна ли е за здравето
Как да спрем процеса на усвояване на антибиотици, като се има предвид поразителната склонност на човечеството да се самолекува.
Испански учени решили да кръстосват маймуна с мъж. Целта, както обикновено, е добра - да се реши проблема с липсата на органи за трансплантация, а чрез сходството на тялото на маймуната максимално до хомо сапиенс.
Клайв и Елза са семейство учени по биоинженерство. В своята лаборатория те тайно комбинират ДНК на животните и хората. Роденото същество в началото може да стане източник на уникален фармацевтичен протеин. Вместо това, съвсем предвидимо, става източник на смърт.
Още: Какво е афродизиак и къде се съдържа
Още: Каква е разликата между глюкоза и фруктоза
Биолозите посегнаха към най-разумното - хомо сапиенс. Група испански изследователи ще отидат в Небесната империя, за да създадат хибрид човек-маймуна. Подобни експерименти са забранени по етични причини. Учените се оправдават: не става дума за кръстосване като такова, а за създаване на химера. А това е съвсем различно.
От ембриона на едно животно първо се отстранява част от клетките, от която трябва да се образува определен орган – да речем бъбрек. На тяхно място се поставят стволови клетки на друго същество, които ще заменят този орган. В резултат на това експертите смятат, че можете да получите същата маймуна, но с човешки бъбрек - един вид жив инкубатор на донорски органи, или дори кръв! Американски учени вече успяха да създадат мишки с човешки тромбоцити.
Хибридният мъж, който съответства на антропоидите, расте по-бързо от раждането си от обикновения човек, придобива невероятна сила до три-четири години, много по-малко чувствителен към болка, безразборен в храната, предпочита сексуалните удоволствия пред всички забавления.
Изкуственото осеменяване на шимпанзетата с човешки семена не донесе резултати. Но дори и да приемем, че това е възможно – обясняват съвременните учени – хибридът ще бъде безплоден. В крайна сметка той ще има нечетен брой хромозоми. По същия начин, както например при мулета, смес от магаре и кобила също е стерилна.
Още: Знаете ли как свинското месо се отразява върху холестерола?
Още: Стихотворение на деня, 29 декември, от Евтим Евтимов
„Какво ще стане, ако стволовите клетки избухнат и образуват човешки неврони в мозъка на животното? Ще има ли съзнание? Какво ще стане, ако тези стволови клетки се превърнат в сперма?“ пита Анхел Рая, лекар от Центъра за регенеративна медицина в Барселона.
За това, поне сега, едва ли ще знаем. Експерименталните ембриони с човешка ДНК живеят само няколко седмици. След това, по етични причини, те трябва да бъдат унищожени. Но кой знае какви други фантастични истории рано или късно генното инженерство ще хвърли в пространството.