Днес все повече хора в развитите страни доживяват до дълбока старост. Въпреки че настоящите познания на учените за причините и условията за дълголетие са ограничени, много експерти са съгласни, че биологичните, екологичните и психосоциалните фактори влияят върху продължителността на живота.
Например, в мащабно проучване, публикувано в British Medical Journal, учените са установили, че продължителността на живота сред хората на възраст над 75 години се влияе от два навика. Изследователите проследяват навиците на доброволците в продължение на 18 години.
По време на експеримента 1661 (91,8%) участници са починали, като половината от доброволците са жилвяли над 90 години. В резултат на това е било установено, че 50% от пушачите са починали една година по-рано от непушачите. От всички дейности за свободното време физическата активност е най-свързана с дълголетието. По-специално, към момента на смъртта средната възраст на участниците, които редовно плуват, ходят или правят гимнастика, е с две години по-възрастни от тези, които не го правят.
Средната продължителност на живота на хората с нисък рисков профил - здравословен начин на живот, участие в поне една развлекателна дейност и висока или умерена социална активност - е с 5,4 години по-дълга от тази на хората с висок рисков профил - нездравословно поведение, липса на участие в някаква приятна социална дейност, развлекателни дейности и ограничена или ниска социална активност, твърдят учените.
Дори сред най-възрастните доброволци, на 85 години и повече години, и хората с хронични заболявания, казаха те, средната възраст на смъртта е с четири години по-висока, ако са били в групата с нисък рисков профил.
В заключение учените добавят, че спирането на тютюнопушенето и активният начин на живот, дори след 75 години, имат положителен ефект върху дълголетието. По-специално, продължителността на живота за жените се увеличава с пет години, а за мъжете - с шест. Подобна връзка, макар и по-слаба, е налице и в групата на възрастните (≥85 години) и при хора с хронично заболяване.
Наскоро учените са установили колко стъпки на ден трябва да правите, за да живеете по-дълго. Тези, които вървят често и се катерят по стълби, имат по-голям шанс за дълголетие.