В днешния забързан живот много хора започнаха да прибягват до пакетирани, консервирани храни. Консервираните храни са лесни за намиране и готови за консумация или готвене; въпреки това редовната им консумация може да доведе до множество здравословни проблеми. Ако следите теглото си и искате да свалите някой друг излишен килограм, трябва да се откажете от консервираните храни възможно най-скоро. Според книгата на д-р Shikha Sharma, „101 съвета за отслабване“, „Преработените и консервирани храни имат високо съдържание на мазнини и съдържат по-големи количества сол и различни химикали, добавени за по-дълго съхранение. Всичко това води до затлъстяване.“ Излишното количество сол, използвано в консервираните храни за консервиране на храна, може да доведе и до задържане на вода в тялото. Задържането на вода може допълнително да доведе до подуване на корема, което може да доведе до увеличаване на теглото на водата в тялото ви.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Консервираните храни не могат да бъдат толкова добри и хранителни, колкото прясно приготвената храна. Прясно приготвената храна е пълна с хранителни вещества, които могат да повишат енергийните ви нива до голяма степен. Консервираните храни може да съдържат бисфенол-А (BPA), който е химикал, който често се използва в опаковките на храни и т.н. Смята се, че BPA мигрира от консервата в храната, което води до различни здравословни състояния, които могат да причинят отрицателно въздействие върху цялостното здраве.
Най-полезните храни в КОНСЕРВИ, които си струва да консумирате
В наши дни фалшифицирането на храните все повече се превръща в проблем. Различни проучвания насочват вниманието към опасностите от твърде много консервирани храни като риба тон, царевица, домати и т.н. Изследване казва, че консервираните хранителни продукти имат над 100 пъти повече от допустимото ниво на цинк в тях. Цинкът несъмнено е минерал, който се изисква от тялото; обаче излишъкът от каквото и да било може да обърка системата до значителна степен. Освен това повишеното количество натрий, използвано в консервите, може да попречи на целите ви за отслабване.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Плодовете и зеленчуците предлагат ли по-голяма хранителна стойност от общо приетото, когато са пресни или консервирани?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
През повечето време няма истинска разлика в хранителната стойност на консервираните спрямо пресните плодове и зеленчуци. Това, което прави разликата обаче, зависи от това което се прибавя, за да може да се запази или „увеличи“ вкусът. Помислете за тази кутия с половинки праскови в килера ви. Много консервирани плодове се съхраняват в сиропи, които са заредени с излишна захар. Докато излишъкът от натрий е основната грижа при консервираните зеленчуци.