Доброто хранене означава не само да бъдем сити, а да направим правилния избор на такива храни, които да ни заредят с енергия. Обаче, ако те не облекчават умората и не ни добавят сили, значи консумираме неправилни продукти - защото умората е не само чувство на дискомфорт, което да пренебрегнете. Ако тя се превърне в хронична, увеличава риска от различни заболявания. Но изход има: това са храните, които изобилстват с хранителни вещества, лесно се смилат и гарантират необходимата енергия за организма.
1. Овесени ядки. Съдържат белтъчини, магнезий, витамин В1 и фосфор - хранителни вещества, които регулират енергийните нива. Това прави овесените ядки ефикасно средство против умората. Не забравяйте за овесената каша на закуска. За да я направите по-енергийна, добавете ядки или семки.
2. Кисело мляко. Обичано от мнозина, киселото мляко е твърде здравословно. То е лек продукт и се смила много лесно. Веществата в него улесняват преодоляването на хроничната умора. Полезните бактерии пък спомагат за регулацията на чревната микрофлора и за добро храносмилане. Нискомасленото натурално кисело мляко е добро решение за начало на деня!
3. Спанак. В този листен зеленчук се съдържа твърде важен елемент – желязо, а то ни е необходимо за производството на хемоглобин и транспортирането на кислород в организма. Желязото още участва и в производството на енергия, а неговият дефицит провокира бърза умора. Магнезият в спанака също е от важно значение за захранването ни с енергия и нормалното храносмилане. Липсата му води до загуба на апетит, безсъние и депресия. В спанака присъства много важен елемент за борба против умората – калий, чийто недостиг причинява мускулна слабост.
4. Фасул. Благодарение на целулозата (фибрите), която съдържа, фасулът подобрява храносмилането и извежда токсините от организма. Това помага на човек да запази бодростта си. Бобовите зърна съдържат мед и манган, които елементи са от съществено значение за митохондриите - енергийните фабрики в организма. Калият и магнезият пък стимулират кръвообращението, а витамин В1 засилва производството на енергия.
5. Скумрия. Витамин В12, намиращ се в скумрията, играе твърде важна роля при производството на кръвни клетки, пренасящи кислорода. В случай, че този витамин не е достатъчен, настъпва анемия. Но, при нормално негово ниво, тогава в тъканите присъства достатъчно кислород и сме пълни с енергия. Обаче скумрията не бива да е пушена, осолена или сушена.
6. Покълнали зърна от пшеница (пшенични зародиши). Съдържат витамини от групата В, магнезий, желязо, калций, желязо, фосфор, витамин Е. Те са източник на енергия, подпомагат производството на лецитин, който подсилва нервната система. Дневна норма на ден: 100 г, може да се добавят в различни салати.
7. Бяло пилешко месо. Тази част от пилешкото месо е богат източник на желязо. Ако в организма ни има достатъчно желязо, тогава сме активни, свежи и бодри. Но при дефицита му изпитваме умора.
8. Боровинки. Тези горски плодове подобряват кръвообращението на мозъка. Препоръчително е да се ядат пресни. Но и замразените, включени в приятно смути (да речем, с кисело мляко), също са много вкусни и подходящи.