Изследователи са изяснили, че хората са по-склонни да се доверяват на тези, които не притежават широки властни пълномощия.
Колкото и да е странно, човек, заемащ високо положение в социалната стълба, буди съществено по-малко доверие. Резултатите от изследването са публикувани в сп. PNAS.
В експеримент взели участие повече от 400 души. Учените анализирали как се държат хората по време на делови преговори, обсъждане на ситуации, когато един човек трябва да извърши услуга на друг, а също изяснили по какъв начин участниците решават въпроси за разпределяне на парични средства, ако част от хората не заемат високи позиции и не притежават властни пълномощия, а друга част, напротив – е способна да окаже съществено влияние върху процеса по изпълнение на решения.
Колкото и да е странно, в резултат на експеримента станало ясно, че хората са склонни повече да се доверяват на тези, които не притежават власт и не заемат ръководни постове. Авторите на изследването обясняват това по следния начин: хората, заемащи по-ниско положение на социалната стълба, биха искали партньорите да им се доверяват и се държат отговорно.
Тези, които имат някакви пълномощия, не смятат доверието на околните за толкова важно и с поведението си могат да го намалят още повече.