Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хидратна вар в почвата – защо опитните градинари я ползват?

17 януари 2025, 18:30 часа

Макар че страната ни е богата на плодородни почви, в много райони те са с висока киселинност, което затруднява усвояването на хранителни вещества и води до забавено развитие на растенията и намалени добиви. Този проблем лесно може да бъде решен с добавянето на хидратна вар в почвата – тайната на опитните градинари.

Хидратна вар в почвата – защо е нужна и какви са ползите от нея?

В разгара на зимата едва ли мислите за пролетната обработка на земята, но е важно да обмислите какво ще ви е необходимо именно сега. Начинаещите градинари могат да използват мразовитите зимни месеци, за да се образоват и информират по темата, да попълнят запаса си от знания, да добият опит. Много от тях не са чували за киселинността на почвата в страната ни, как да я разпознаят и как да я регулират. Почвата с висока киселинност се разпознава по това, че на нея растат арония, киселец, лютиче, куча лобода, полска детелина, хвощ. Винаги е по-добре да се извърши проверка в лаборатория и да се разчита не на срещащите се насаждения, а на лабораторните резултати, но рядко е приложим този идеален и оптимален вариант особено когато говорим за начинаещи градинари любители, които могат да се ориентират именно по срещащите се плевели.

Още: Как да изберете добри семена за зеленчуци, така че да имате успешна реколта?

Установили, че почвата, която обработват, е с висока киселинност, градинарите следва да се научат да я регулират, като това лесно може да стане с внасянето на хидратна вар в почвата или така нареченото варуване. Варуването е важно, тъй като това има следните позитивни въздействия върху почвата:

  • подобрява структурата на почвата;
  • активира полезното действие на полезните микроорганизми;
  • подобрява азотното, фосфорното и калиевото подхранване;
  • подпомага обогатяването на почвата с калций и магнезий;
  • улеснява усвояването на хранителни вещества;
  • подпомага развитието на растенията и др.

Хидратна вар в почвата – кога се използва и как?

Най-добре е да се внася хидратна вар в почвата есента или пролетта, преди да се обработи. Градинарите, които предпочитат да извършат варуването през есента, следва да знаят, че най-оптималният момент е веднага след премахването на последната реколта. Пролетното варуване се извършва няколко седмици, преди да се пристъпи към засаждането на културите. Този момент предстои, така че именно сега е времето, запознали се с ползата от хидратната вар и вредите от киселинността на почвата, ако не се предприемат мерки за нейното регулиране, да се информират неопитните градинари кога и как се използва хидратна вар в почвата и да предвидят варуването през пролетта.

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Хидратната вар в почвата може да бъде в чиста форма или под формата на доломити. Идеалното време за внасяне на хидратна вар в почвата е пролет или есен, макар че може да се предприеме и след засаждане и укрепване на растенията, но не по-малко от два месеца след засаждането.

Позитивните резултати от внасянето на хидратна вар в почвата се виждат прогресивно – от година на година те са все по-впечатляващи. Добрата новина за градинарите е, че дори не е необходимо всяка година да отделят време и усилия за внасянето на хидратна вар. Единствената причина това да е необходимо да се извършва всяка година е наторяването с амонячни препарати. Ако градинарите не използват такива, то внасянето на хидратна вар в почвата е допустимо да се извършва веднъж на няколко години.

Най-трудно ще бъде за неопитния градинар да прецени, изчисли колко вар ще му е нужна, тъй като количеството зависи от нивото на РН, както и от вида на почвата, варира от 7 до 129 и се измерва се в кг/100 м2

След варуването е важно да се обработи почвата, за да достигне варта на дълбочина 30-40 см., след което да се напои и да се изчака поне месец, преди да се пристъпи към засаждане.

Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва

 

Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес