Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хартията - лекарство за чиста околна среда и икономически растеж

18 септември 2016, 15:10 часа

Всеки знае, че трябва да пазим чисто. Осъзнаваме ли обаче защо? Знаем ли защо зеленият цвят всъщност е най-важният за хората? И осъзнават ли хората значението на зеленото, когато говорим за природата? По-важно – осъзнаваме ли го в България, щом трябва непрестанно да се правят кампании за почистване, а не кампании, показващи колко е чисто.

В цял свят и конкретно в Европа рециклирането на отпадъци е един от начините за борба със замърсяването. Рециклирането е две в едно – хем намалява отпадъците, хем позволява повторна употреба на неща, които наричаме "боклук".

През 2004 година ЕС приема Директива относно опаковките и отпадъците от опаковки, според която страните членки трябва да изградят национални системи за събиране на отпадъци и да постигнат определен процент на рециклиране на опаковките. Директивата акцентира върху предотвратяването, следвано от повторна употреба, рециклиране на материалите и други форми на оползотворяване на отпадъци от опаковки. Тя има предвид и потребителите, чиято роля е ключова при работа с опаковките и отпадъците от опаковки и поради това следва да бъдат адекватно информирани, за да адаптират поведението и отношението си.

Успешно се рециклира само чиста хартия и картон, т.е. ако при чистата хартия има органични отпадъци, мазнини, строителни отпадъци, кални клони и листа, защото заводите за рециклиране могат да работят само с чиста хартия.

Ползи от рециклирането на хартия в икономически план

Около 3000 различни продукта се произвеждат от хартия и картон, които са обработвани по най-различни начини, но основният принцип е един и същ – от дървесина, различни растителни влакна и вода. От екологична гледна точка, хартията е приемлив продукт, тъй като подлежи на разграждане в природата.

Хартията обаче има и отрицателни страни. Най-важната такава страна е ефекта на обезлесяване, който води до изчезването на много и различни животински и растителни видове. След това са ерозията и разрушаването на почвата, спадане на нивото на подпочвените води, замърсяване на атмосферата с вещества, които се отделят при производството на хартията.

Хартията може да се рециклира до 8 пъти!

Ако рециклираме хартия, намалява се използването на дървесина и така запазваме изсичането на горите. Днес 90% от суровината за производство на хартия се прави от дървесина. Производството на хартия е отговорно за изсичането на 43% за всички изсечени дървета. Рециклирането на 1 тон хартия спестява около 1 тон дървесна суровина, а рециклирането на 1 тон копирна или факс хартия спестява малко повече от 2 тона. Дърветата, които се отглеждат специално за използването им за целулоза, представляват 16% от световното производство. Повечето фабрики за производство на хартия засаждат гори, за да си подсигурят непрекъснат добив. Изчислено е, че рециклирането на половината от използваната хартия по света би спасило изсичането на около 80 000 кв. км гори.

- всеки тон рециклирана хартия спасява 13 дървета. Дърветата пречистват въздуха.

- 1 кг рециклирана хартия спестява използването на 32 л питейна вода. Има страни, в които питейната вода е на изчерпване.

- всеки тон рециклирана хартия спестява използването на 4 кВт/ч електроенергия

- всяка година в САЩ се отпечатват 200 млрд. Книги, 359 млн. списания и 24 млрд. вестника;

- за отпечатването на неделното издание на New York Times се използва хартия, добита от 75 000 дървета;

- 40% от отпадъците на Земята са хартия;

- производството на 9 000 листа хартия води до унищожаването на едно дърво

- около 324 литра вода се използват за производството на 1 кг хартия

- при преработката на 1000 кг хартия се спестява около 3,5 куб.м дървесина

- ако се рециклира половината от произведеното в света количество хартия, ще бъдат спасени 800 млн. дка гори.

Един от много начини за рециклиране и повторно използване на всички материали от вече изброените е декупажът или други техники тип "направи си сам". Как можете да се възползвате от практиката на "Майстор Тричко" - вижте в долното видео:

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес