В хода на еволюцията си, някои риби са разработили отлична защита, която помага за оцеляването на вида. Тази защита не само предпазва рибите от хищници, но и ги прави опасни за консумация от страна на човека. В тази статия ще разгледаме три риби - маринка, храмуля и мряна, чиито хайвери са отровни и не трябва да се консумират.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Лекар: Тази вкусна риба е истинска отрова за тялото
1. Маринка
Маринката е риба, която обитава бурните планински реки на Централна Азия, Казахстан и южните райони на Русия. Тази голяма риба, която може да достигне до един метър и да тежи 12 кг, е изключително предпазлива. Рибата разполага с напълно отровни яйца, хриле и черен хайвер в корема. Контакт с тези отровни части на маринката може да предизвикат сериозно отравяне.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
2. Храмуля
Храмулята обитава реките, вливащи се в Каспийско море, включително Амударя и Сърдаря, както и езерото Севан. Тя е риба, която обича студените води и се храни с подводна зеленина. През пролетта, когато хвърля хайвера си, храмулята не яде нищо, но за животното е важно да се размножи. Хайверът на храмулята е отровен и рибите изпълват уникална стратегия, като се опитват да скрият ценния хайвер в пясъка, за да го предпазят от мрени и други хищници.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Яжте тази риба поне 3 пъти седмично и ще забравите за холестерола
3. Мряна
Мряната живее в басейна на Неман, Днепър, резервоарите на Крим, езерото Севан, Аралско и Каспийско море. Тя обича бързите течения и каменистите дъна. Мряната е желана плячка за рибарите, но има хайвер, който съдържа отровни вещества, наречени ципринидин. Консумацията на този хайвер може да предизвика сериозни проблеми като повръщане, диария, задух и цианоза (синя кожа).
Рибарите отдавна са осведомени за опасността от тези риби и знаят, че хайверът им не е за консумация. При контакт с тези отровни хайвери, последиците могат да бъдат сериозни и дори фатални. Така че, ако сте на риболов или се занимавате с приготвянето на риба, бъдете внимателни и се уверете, че хайверът, който консумирате, е безопасен за здравето ви.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер