Картофите са неизменна част от менюто ни. И въпреки че на пръв поглед готвенето им изглежда елементарно, оказва се, че ги готвим по абсолютно грешен начин.
Ще започнем с беленето на кората, което се оказва най-голямата грешка при готвенето на картофи. Винаги отстраняваме кората, тъй като я считаме за ненужен отпадък. Но това съвсем не е така.
Именно в нея се съдържа изобилие от витамини и минерали, плюс фибри и желязо. В обвивката на картофа витамините С и В6, които съдействат за подпомагането на имунната система, се съдържат в най-голямо количество. Изхвърляйки корите, реално консумираме само нишестето от картофа.
Противно на всеобщото мнение, запазването на кората скъсява значително времето, което е необходимо за топлинна обработка на картофите.
Не забравяйте да почистите добре кората преди варенето или печенето на картофите. Може да използвате четка, за да сте сигурни, че ще премахнете всичко ненужно от нея.
Друга съществена грешка, която допускаме при готвенето на картофите, е че не подбираме правилния сорт за конкретното ястие. Червените картофи са най-подходящи за печене или варене, докато жълтите са по-подходящи за пържене.
Варенето на картофите до кипене е друга грешка. Вярно е, че по този начин се варят по-бързо, но често в сърцевината си остават сурови или недобре сварени.
Ако искате да приготвите пухкаво картофено пюре, тогава трябва да варите картофите на слаб огън. В противен случай те се преваряват и пюрето не добива желаната консистенция.
Добавянето на сол също трябва да става в точно определен момент. В противен случай рискувате да хапвате безвкусни картофи. След като заври водата, в която ги варите, добавете необходимото количество сол.
Готвим ориза грешно - ето как да го направим, за да премахнем токсините от него
Ядем яйцата грешно. Ето как е правилно
Ядем доматите грешно. Ето как е правилно