Голям църковен празник иде утре, 2 март, спазват се редица традиции и обичаи

01 март 2025, 20:02 часа

На 2 март, според църковен календар, православните християни възпоменават свети мъченик Теодот. Тази година на 2 март се отбелязва Сирна неделя, известна като Прошка. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на този празник

Църковен празник на 2 март 2025

Православният празник на 2 март (15 март, стар стил) е денят на възпоменание на светия мъченик, епископ Теодот Киренски. Теодот е живял през 3-4 век в Кипър. През целия си живот той изповядвал християнството, обърнал във вярата много езичници и станал епископ на град Кирения. По това време е имало жестоко религиозно преследване на християните - Теодот е бил заловен по решение на управителя и съден. Светецът не се отказал от вярата си и палачите не успели да пречупят волята му. Тогава Теодот бил хвърлен в затвора, откъдето бил освободен едва след решението на император Константин Велики. Епископът продължил да служи в родния си град, но две години по-късно починал.

1 март - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

На 2 март е Сирна неделя, известна като Прошка, а също и последният ден от Сирната седмица ( Масленица ). Празникът е известен като Сирни заговезни.

На този ден приключва консумацията на млечни продукти - сирене, масло и яйца, от 3 март започват Великите пости. В навечерието на него е обичайно християните да се помолят един на друг за прошка, за да се очисти сърцето от греховете, откъдето идва и името на деня - Неделя на прошката .

Според Юлианския календар (стар стил) е денят на паметта на великомъченик Теодор Тирон и преподобни Теодор Мълчаливец.

Какъв църковен празник е на 28 февруари - традиции и обичаи

 

Според народните вярвания 2 март винаги има силен вятър. Времето през пролетта и лятото се съди по признаците на деня:

  • каквото е времето на 2 март - такъв ще е юли;
  • ако вали сняг - пролетта ще е дълга;
  • ако има дълги ледени висулки - това вещае продължителна пролет;
  • ако има южен вятър - очаква се горещо лято.

Според народните поверия на този ден подземните извори започват да кипят и избиват на повърхността, поради което започва голямо топене. 

Какво не трябва да правите на 2 март

На църковния празник 2 март, както и на всеки друг ден, не трябва да желаете зло, да отказвате помощ, особено да обиждате някого или да ругаете - това противоречи на смисъла на този ден. Църквата осъжда лъжата, мързела, завистта и алчността.

Ето как се приготвя най-лесната и икономична баница за Сирни заговезни 

Какво не трябва да правите днес според народните поверия: не се препоръчва да се занимавате с ръкоделие, особено кърпене и шиене на копчета – смята се, че така можете да си „зашиете” излишни грижи. Също така се смята, че в Неделя на прошката човек не трябва да работи физически, а по-скоро да посвети деня на общуване със семейството и приятелите. 

Традиции и обичаи на 2 март, Сирни заговезни

На този православен празник се обръщаме с молитви към светиите като застъпници за нас пред Господа - молим за помощ и закрила, да укрепят вярата ни, да ни дадат търпение и сила да издържим всички житейски изпитания.

Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

 

В  Неделята на прошката е обичайно да се помирите с всички и да поискате прошка, дори ако смятате, че не сте обидили човека. Не по-малко важно е да си простиш - това е в известен смисъл проверка дали вярващият е готов да пречисти душата си.

На Прошката в църквите се четат следните редове от Евангелието на Матей: „ Ако вие простите на хората греховете им, и вашият Небесен Отец ще прости на вас". След вечерната служба се извършва специален обред на прошка - свещеници и енориаши се молят взаимно за прошка. По традиция по-младите искат прошка от по-възрастните като им целуват ръка. 

Според народните обичаи в деня на св. мъченик Теодот се проверява състоянието на инвентара и сортират семената за сеитба. В последния ден на Масленица на масата се слагат тестени изделия с извара, сирене и яйца. Задължително се слага баница, пита, други ястия с яйца и мляко, халва, жито, риба. 

Според народните обичаи се извършва и специален ритуал, наречен хамкане. За целта сварено яйце или парче бяла халва се връзва с червен конец. Ритуалът се изпълнява от най-възрастната жена, като всички се опитват да захапят яйцето или халвата без да си помагат с уста. 

На Сирни заговезни е последният ден, в който са разрешени веселбите и празненствата преди постите. На този ден в някои части на страната кукери обикалят по домовете. На Сирни заговезни се палям огньове, които момците прескачат за здраве, а около огъня момите играят хоро. 

Как се иска прошка на Сирни Заговезни

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес